Jednou vetou

ECB zhoršila prognózu rastu ekonomiky eurozóny v rokoch 2020 a 2021

Budova Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom.

Foto: archívne, TASR/AP

Európska centrálna banka (ECB) mierne zlepšila prognózu vývoja ekonomiky eurozóny na tento rok, v prípade rokov 2020 aj 2021 však odhad zhoršila. O novej prognóze informoval vo štvrtok prezident ECB Mario Draghi. Urobil tak po rozhodnutí Rady guvernérov banky na zasadnutí v litovskom Vilniuse ponechať hlavnú úrokovú sadzbu na historickom minime 0 %.

Obchodné konflikty majú výrazný negatívny vplyv na rast svetovej ekonomiky

Draghi povedal, že tento rok by ekonomika eurozóny mala vzrásť o 1,2 %. To znamená mierne zlepšenie odhadu oproti prognóze z marca, keď ECB uvádzala tohtoročný rast na úrovni 1,1 %.

V ďalších dvoch rokoch však v porovnaní s marcom svoj odhad ECB zhoršila. Ako uviedol Draghi, banka teraz očakáva, že v obidvoch rokoch sa tempo rastu zrýchli len na 1,4 %. V marcovej prognóze počítala ECB s rastom ekonomiky eurozóny v roku 2020 na úrovni 1,6 % a v roku 2021 na úrovni 1,5 %.

Podľa Draghiho čelí ekonomika eurozóny „dlhšiemu obdobiu neistoty vo svete,“ najmä v dôsledku pokračujúceho napätia v medzinárodnom obchode. Dodal však, že „pravdepodobnosť recesie je nízka“.

Zároveň však zopakoval, že banka je pripravená použiť v prípade potreby všetky dostupné nástroje na podporu ekonomiky.

Globálny obchod zrejme zažíva najhorší rok od finančnej krízy

Aj v oblasti inflácie upravila ECB prognózu podobným spôsobom ako v prípade rastu ekonomiky. Čo sa týka tohto roka, zatiaľ čo v marci odhadovala mieru inflácie na úrovni 1,2 %, teraz počíta s tým, že spotrebiteľské ceny vzrastú o 1,3 %.

V ďalšom roku však bude inflácia miernejšia, než ECB odhadovala v marci. Vtedy očakávala mieru inflácie na úrovni 1,5 %, teraz predpokladá, že dosiahne 1,4 %. Na rok 2021 ponechala odhad na úrovni z marca, to znamená, že miera inflácie by mala dosiahnuť 1,6 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie