Jednou vetou

ECB zrejme v septembri prijme balík stimulov na podporu ekonomiky

Budova Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom.

Foto: archívne, TASR/AP

Európska centrálna banka sa obáva, že rast ekonomiky eurozóny je ešte slabší, než sa predpokladalo. Preto zrejme prijme monetárne stimuly na jej podporu, ako ukázala zápisnica z júlového zasadnutia Rady guvernérov.

Balík stimulov bude zrejme najlepším spôsobom, ako bojovať so spomalením ekonomiky eurozóny. Predstavitelia ECB sú totiž znepokojení a boja sa, že expanzia je pomalšia, než si mysleli.

Trump je presvedčený, že EÚ donúti k ústupkom, donútiť ju majú clá na autá

Keďže rast ekonomiky a inflácia signalizovali ochladzovanie už celé mesiace, šéf ECB Mario Draghi prisľúbil, že banka už v septembri schváli nové stimuly. Údaje prichádzajúce z eurozóny len podporujú oprávnenosť zvýšenia podpory pre ekonomiku.

Zápisnica zo zasadnutia Rady guvernérov, ktoré sa konalo 25. júla, bola zverejnená vo štvrtok. Ukázala, že medzi možnosťami, ktoré má ECB k dispozícii, je zníženie sadzieb, nákup dlhopisov a zmena smerovania očakávaní týkajúcich sa budúceho vývoja menovej politiky.

Podľa zápisnice rada diskutovala o tom, že kombinácia „zníženia sadzieb a nákupu aktív“ by bola efektívnejšia, než to, ak by ECB prijímala jednotlivé oparenia postupne. Väčšina analytikov počíta s tým, že Rada guvernérov na svojom najbližšom zasadnutí 12. septembra schváli balík stimulov.

Pri tvorbe návrhu štátneho rozpočtu bude kľúčová septembrová prognóza

Vo vyhlásení rady po poslednom zasadnutí sa uvádzalo, že je rozhodnutá konať, aby zvýšila infláciu, a že je pripravená použiť všetky dostupné nástroje, ak sa situácia v eurozóne nezlepší.

Ekonomika eurozóny v 2. štvrťroku medzikvartálne vzrástla len o 0,2 %, pričom Nemecko, ktoré je najväčšou ekonomikou regiónu, zaznamenalo pokles a zrejme smeruje do recesie.

Môže vás zaujímať

Študenti nemusia Sociálnej poisťovni hlásiť ukončenie štúdia