Jednou vetou

EK navrhuje 181 miliónov na nový protikorupčný program

Komisár EÚ pre rozpočet Günther Oettinger

foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) v stredu predstavila návrh, aby sa v rámci budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ (2021 – 2027) vyčlenilo 181 miliónov eur na podporu úsilia členských štátov v boji proti podvodom, korupcii a iným nezrovnalostiam, ktoré ovplyvňujú rozpočet EÚ.

Komisia uviedla, že prostredníctvom nového programu EÚ pre boj proti podvodom sa bude financovať cielená odborná príprava a výmena informácií a najlepších postupov medzi orgánmi presadzovania práva v boji proti podvodom v celej Európe.

Eurokomisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger spresnil, že nový program bude hmatateľným príspevkom k posilneniu boja proti podvodom a korupcii, ktoré majú škodlivý dosah na rozpočet EÚ.

Whitmore: Stredná Európa by si mala dávať pozor na ruskú korupciu

„Ak posilníme spoluprácu medzi orgánmi presadzovania práva v členských štátoch a poskytneme im najmodernejšie vyšetrovacie nástroje, posunieme sa významne vpred v oblasti identifikácie podvodníkov, prevencie pašeráctva, ako aj korupcie pri postupoch verejného obstarávania,“ zhrnul situáciu.

Finančné prostriedky, ktoré eurokomisia navrhuje vyčleniť v rámci programu pre boj proti podvodom, sa použijú na projekty, ktoré sa doteraz osvedčili, na odbornú prípravu a odborné konferencie, ktorými sa posilní výmena informácií a nadnárodná spolupráca. Program takisto podporí spoločné úsilie colných orgánov krajín EÚ pri vyšetrovaní, keďže spoločné operácie sú kľúčové pri rozkladaní cezhraničných zločineckých sietí.

Tento program bude riadiť a vykonávať Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie