Jednou vetou

EK predložila opatrenia na zníženie rizík v súvislosti so zlými úvermi

Ilustračné foto

foto: TASR, zdroj: TASR

Európska komisia (EK) predložila opatrenia, ktoré majú ochrániť banky pred ďalšou finančnou krízou. Týkajú sa zlyhaných úverov, ktorých by sa mohli finančné domy v budúcnosti ľahšie zbaviť. Komisia tiež chce zabrániť, aby banky opäť nahromadili vo svojich portfóliách veľké množstvá zlých úverov.

„Najlepším liekom je prevencia,“ uviedol podpredseda EK pre euro a sociálny dialóg, ktorý má tiež na starosti finančnú stabilitu a finančné služby, Valdis Dombrovskis. Aby nové pravidlá vstúpili do platnosti, musia ich ešte schváliť členské štáty a Európsky parlament.

„Opatrenia, ktoré dnes predstavujeme zlepšia podmienky pre členské štáty a banky pri riešení zlyhaných úverov,“ uviedol v stredu Dombrovskis. „Cieľ je jednoduchý, urýchliť pokračujúce znižovanie objemu zlyhaných úverov v európskych bankách a zabrániť tomu, aby ich v budúcnosti opäť nahromadili,“ dodal.

V rámci navrhovaných opatrení by si banky napríklad museli odkladať viac peňazí na krytie zlých úverov, alebo by sa mohli rýchlejšie dostať k zábezpeke úverov.

Celkový objem takzvaných zlyhaných úverov (non-performing loans, NPLs) v portfóliách európskych bánk predstavuje okolo 910 miliárd eur, čo zodpovedá 4,4 % z celkového objemu úverov. Medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ však existujú obrovské rozdiely. Najvyšší podiel zlyhaných úverov má Grécko (okolo 46,7 %), za ktorým nasledujú Cyprus, Portugalsko a Taliansko. V Nemecku je to asi 2,1 %. Podľa EK stará záťaž brzdí banky pri udeľovaní nových úverov firmám a spotrebiteľom.

Môže vás zaujímať

Poistenci VšZP môžu využívať nové pracovisko magnetickej rezonancie v Ružinovskej poliklinike