Jednou vetou

Ekonomika eurozóny môže ešte viac spomaliť, zhodli sa predstavitelia ECB

Európska centrálna banka vo Frankfurte nad Mohanom

foto: TASR/AP

Ekonomika eurozóny môže ešte viac spomaliť a neistota v regióne sa môže zvýšiť. Napriek tomu zostáva tempo jej rastu stabilné a má široké základy. Zhodli sa na tom na svojom aprílovom zasadaní predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB). Vyplýva to zo zápisnice z rokovania.

Vzhľadom na blížiaci sa koniec programu kvantitatívneho uvoľňovania ECB vo výške 2,55 bilióna eur v septembri tohto roka predstavitelia banky diskutujú o tom, či ukončiť nákup aktív, alebo ho ešte predĺžiť v dôsledku nečakaného spomalenia ekonomiky eurozóny a zvýšenia politických rizík, najmä v Taliansku.

Žiadna z kandidátskych krajín neplní podmienky na prijatie eura, uviedla ECB

„Neistota v súvislosti s vyhliadkami bloku sa zvýšila a opatrnosť sa považuje za oprávnenú pri interpretácii najnovšieho vývoja aj preto, že zmiernenie rastu je, ako sa zdá, rozšírené medzi krajinami a sektormi,“ uvádza sa v zápisnici zo stretnutia 26. apríla, ktorú ECB zverejnila vo štvrtok. „Z tohto dôvodu by nebolo možné vylúčiť výraznejšie oslabenie dopytu najmä v súvislosti s vonkajšími faktormi.“

Ekonomické ukazovatele od hrubého domáceho produktu (HDP) cez index nákupných manažérov (PMI) naznačujú ďalšie spomalenie ekonomiky. Strážcovia európskej meny zatiaľ nevyjadrili znepokojenie a argumentujú, že rast hospodárstva je stále solídny a nad potenciálom bloku. Takže ECB by mohla na jeseň ukončiť nákupy aktív, pretože inflačné tlaky budú pokračovať.

Le Maire: Ak Taliansko poruší záväzky v oblasti dlhu a deficitu, ohrozí eurozónu

Ale v súkromí predstavitelia ECB pripúšťajú, že vzhľadom na spomalenie eurozóny by k prvému zvýšeniu jej úrokových sadzieb mohlo dôjsť neskôr, ako sa v súčasnosti odhaduje. A rast úrokov môže byť miernejší.

Obávajú sa tiež, že talianska vláda môže príliš uvoľniť svoju fiškálnu politiku a zastaviť dôchodkovú reformu, čo by mohlo vyvolať turbulencie na trhoch a podkopať dôveru investorov.

Čo sa týka inflácie, ECB očakáva, že sa bude pohybovať okolo úrovne 1,5 % po zvyšok roka, čo je stále výrazne pod jej 2-% cieľovou úrovňou. Ale niektorí predstavitelia banky očakávajú zrýchlenie inflácie už v nadchádzajúcich mesiacoch, a to čiastočne pre vyššie ceny ropy.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie