Jednou vetou

Ekonomiku eurozóny ovplyvňuje neistota, ECB zvažuje dlhodobé úvery pre banky

Budova Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom.

Foto: archívne, TASR/AP

Neistota, ktorá vplýva na rast ekonomiky eurozóny, sa v poslednom období zvýšila, čo znamená, že banka by mohla pristúpiť k ďalším stimulom, pravdepodobne v podobe nového balíka dlhodobých bankových úverov. Ukázal to vo štvrtok zverejnený záznam z posledného zasadnutia vedenia banky, ktoré sa uskutočnilo koncom januára.

Predstavitelia ECB sa podľa záznamu obávajú, že spomaľovanie rastu ekonomiky eurozóny môže byť „hlbšie a rozsiahlejšie,“ než sa pôvodne predpokladalo.

Najväčšie obavy vyvoláva rastúci protekcionizmus a spory medzi USA a Čínou, ktoré by mohli viesť k novým dovozným clám. To by znamenalo ďalšie spomalenie rastu svetového obchodu a ekonomiky.

Slovenská, maďarská a poľská dcérska spoločnosť Huawei vydali spoločné vyhlásenie

ECB na januárovom zasadnutí ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú, uviedla však, že riziká pre ekonomický rast sa zvýšili. Banka pritom len v decembri ukončila program nákupu aktív, v rámci ktorého za posledné štyri roky nakúpila vládne dlhopisy v hodnote približne 2,6 bilióna eur.

Analytici očakávajú, že banka za takýchto okolností posunie termín nasledujúceho zvýšenia úrokových sadzieb, s ktorým predbežne počíta po lete. Podľa analytikov by sa zvýšenie mohlo posunúť na rok 2020.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Mičovský: Stop bitkám na poliach, zatočíme s agromafiou!