Jednou vetou

Elektronické služby katastra by mali byť v prevádzke počas 3. kvartálu

Ilustračné foto

TASR

Služby v rámci národného projektu Elektronické služby katastra nehnuteľností sú v štádiu testovania. TASR o tom informoval Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR.

Elektronické služby by mali byť v prevádzke v priebehu tretieho kvartálu, uviedol úrad. „Od októbra 2015 je už k dispozícii 15 informatívnych služieb na stránke www.geodesy.sk, v podzáložke Portál ESKN. Je možné v ňom vyhľadávať podľa rôznych kritérií, či už metaúdajov alebo priamo na mape,“ povedal pre TASR generálny riaditeľ spoločnosti DWC Slovakia Branislav Hačko s tým, že k nim pribudne ďalších 30 služieb na právne účely.

Spoločnosť v roku 2015 prevzala v rámci projektu za konzorcium, ktoré zvíťazilo vo verejnom obstarávaní, zodpovednosť za dodávku elektronických služieb katastra. Spustenie nových elektronických služieb bude postupné, po jednotlivých katastrálnych odboroch okresných úradov v SR. Pred spustením budeme školiť zamestnancov katastra, aby sa naučili s novým systémom pracovať, informoval o ďalšom postupe.

Prínosom projektu pre občana a odbornú verejnosť majú byť elektronizácia služieb, postupná digitalizácia listín, centralizácia údajov, znížený poplatok za podanie návrhu na vklad elektronicky, použitie výstupov z elektronických služieb na právne úkony a ďalšie, informuje ÚGKK SR na svojej webovej stránke.

Možnosť zrekonštruovania pôvodného dokumentu

Má vzniknúť napríklad centrálny systém katastra nehnuteľností, rezortná elektronická podateľňa či centrálne elektronické registratúrne stredisko.

Bezpečnosť elektronických služieb súvisí podľa Hačka s riešením dlhodobého ukladania dokumentov, ktoré samotné obsahuje bezpečnostné pravidlá. „Ak dôjde ku zmene, bude možné dohľadať, kedy sa stala, kto ju urobil a prípadne zrekonštruovať pôvodný dokument,“ konštatoval s tým, že na záver akceptačných testov bude testovaná aj bezpečnosť, ktorú pred spustením systému preskúma mimo zhotoviteľa aj štátna organizácia CSIRT (Jednotka pre riešenie počítačových incidentov).

Národný projekt začal v novembri 2009 a má skončiť 30. novembra 2018. Výška grantu z Operačného programu Informatizácia spoločnosti je vyše 27,871 milióna eur.

Môže vás zaujímať

Nové cestovné poriadky začnú od nedele platiť aj v Arrive