Jednou vetou

EP: Slovenskí farmári čelia zastrašovaniu a útokom, delegácia nebola vítaná

Európsky parlament

Foto: TASR/AP

Európska únia berie problémy na Slovensku v oblasti korupcie ako veľmi vážne. Český poslanec Európskeho parlamentu (EP) Tomáš Zdechovský to vyhlásil v utorok v Bruseli na zasadnutí parlamentného Výboru pre kontrolu rozpočtu (CONT), počas ktorého boli predstavené závery decembrovej návštevy jeho delegácie na Slovensku zameranej na kontrolu čerpania eurofondov v agrosektore.

aktualizované: 14:29

Podľa Zdechovského, jedného z piatich členov tejto delegácie, išlo už tretie vyslanie takejto skupiny na Slovensko v danom roku, čo ukázalo uvedený „základný fakt“, ktorý „nesmie spochybniť žiadny slovenský politik“.

Dodal, že delegácia na Slovensku „nebola vítaná“, pričom spôsob vyjadrovania popredných predstaviteľov štátu označil za „hanbu“. Upozornil tiež na kontext návštevy – zavraždenie investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý písal o údajnom zneužívaní agrodotácií.

Štát by mal uhrádzať farmárom časť spotrebnej dane z minerálnych olejov

Ako sa zmienil ďalší z členov delegácie, britský poslanec Derek Vaughan, existujú dôkazy o tom, že malí farmári a osoby, ktoré upozorňujú na neprávosti, čelia na Slovensku zastrašovaniu či dokonca fyzickému násiliu. „Farmári sú sankcionovaní odopieraním dotácií, pokiaľ upozornia na podvody. To je potrebné v správe zdôrazniť,“ povedal Zdechovský z politickej frakcie európskych ľudovcov (EPP/EĽS).

Poukázal pritom na prípady, keď polícia nerieši napádanie poľnohospodárov na poliach i napriek prítomnosti dôkazov. Ďalším problémom je podľa neho nedostupnosť európskych dotácií pre malé a stredné podniky.

Členovia delegácie podľa Zdechovského dostali následne mnoho ďalších podnetov týkajúcich sa ďalších problémov s dotáciami, ktoré zatiaľ neboli prešetrené. „Európska únia by mala ukázať, že nie sme bezzubá mašina, že proste chceme tie veci vyšetriť. A to, čo sme videli na Slovensku, proste musí mať konkrétne následky.“

Europoslanci z TAX3 diskutovali o finančných a daňových podvodoch na Slovensku

Absolútnu prioritu by mala na Slovensku dostať pozemková reforma, keďže súčasný stav vytvára medzi farmármi, občanmi a verejnou správou prostredie nedôvery, zhodnotil český europoslanec. Je tiež potrebné zamerať sa pri kontrolách na poradenskú činnosť tretích strán, kde je veľké riziko podvodov.

Europoslanci z výboru CONT navštívili Slovensko v dňoch 17.-19. decembra 2018, aby preskúmali využívanie poľnohospodárskych dotácií z fondov EÚ. Nadviazali na spoločnú misiu výboru CONT s Výborom EP pre občianske slobody (LIBE), ktorá sa uskutočnila v marci 2018 po smrti Kuciaka. Okrem poľnohospodárov sa členovia delegácie stretli aj s „kritikmi z vlastných radov“ či predstaviteľmi mimovládnych organizácií, štátnymi zástupcami, s ktorými hovorili aj o pokroku vo vyšetrovaní vraždy Kuciaka.

Slovenských farmárov znepokojili informácie o praktikách na poľských bitúnkoch

„Mnoho farmárov, ktorí sa s nami stretli, bolo takpovediac kriminalizovaných štátnymi inštitúciami. Začali na nich posielať rôzne inšpekcie,“ potvrdil slovenský člen delegácie CONT Ivan Štefanec (KDH, EPP). „Musíme vyslať jasný signál, že nie je trestným činom stretnúť sa s členmi EP, a podporiť tých, ktorí majú právo na dotácie EÚ,“ dodal.

Stretnutie s generálnym riaditeľom Poľnohospodárskej platobnej agentúry opísal Vaughan ako „namáhavé“, keďže bol „defenzívny“ alebo „neodpovedal na otázky“. Ministerke pôdohospodárstva SR Gabriele Matečnej zase podľa neho museli vysvetliť samotnú úlohu CONT. Delegácia okrem iného odporučila, aby poľnohospodári „hovorili jedným hlasom“, zatiaľ čo vláda by ich mala vypočuť a riešiť ich spory. Pokiaľ ide o spory pri žiadostiach o podporu, navrhujú zriadenie arbitrážneho orgánu, hoci samotná Poľnohospodárska platobná agentúra by mohla podľa Vaughana „urobiť omnoho viac“.

Rakúska členka delegácie Claudia Schmidtová (EPP) na utorňajšom zasadnutí upozornila na nezrovnalosti v spolupráci ministerstva pôdohospodárstva SR s externou spoločnosťou a vyzvala na vyvodenie prísnych dôsledkov.
Úlohou Výboru EP na kontrolu rozpočtu je overovať legálnosť a efektívnosť výdavkov EÚ a podnikať kontrolné cesty do členských štátov i do tretích krajín za účelom preverenia využívania eurofondov. Zistenia výboru sú zverejnené na webovej stránke EP a berú sa do úvahy aj pri každoročnom udelení rozpočtového absolutória.

 

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie