Jednou vetou

Eskalácia sporu s USA povedie k hlbokej recesii, varujú nemecké inštitúty

Donald Trump

foto: TASR

V prípade eskalácie obchodného sporu so Spojenými štátmi môže Nemecko, ako aj celá Európska únia skĺznuť do hlbokej recesie. Uviedli to v najnovšej správe vedúce nemecké ekonomické inštitúty.

V správe zverejnenej vo štvrtok inštitúty informovali, že prípadné výrazné zvýšenie dovozných ciel na autá, čím sa americký prezident Donald Trump vyhráža, by viedlo v Nemecku k rušeniu veľkého počtu pracovných miest a zníženiu produktivity a prosperity.

V Nemecku je od exportu závislé každé tretie pracovné miesto, pričom automobilový sektor patrí ku kľúčovým odvetviam. Na Trumpovo prípadné zvýšenie dovozných ciel na osobné autá z terajších 2,5 % na 25 % by tak nemecká ekonomika tvrdo doplatila. Aj keď zatiaľ o takomto kroku Trump nerozhodol, napätie zvýšil už tým, že minulý mesiac odmietol ponuku Európskej únie zrušiť dovozné clá na autá.

Ryanair zrušil pre štrajk piatkový prílet a odlet z Bratislavy do Bruselu

Okrem eskalácie obchodných sporov s USA k ďalším rizikám pre nemeckú ekonomiku patrí súčasná menová kríza v Argentíne a Turecku, ako aj odchod Británie z Európskej únie bez dohody.

Vedúce nemecké inštitúty zároveň zhoršili prognózu rastu nemeckej ekonomiky v tomto roku. Pôvodne očakávali, že v roku 2018 vzrastie nemecká ekonomika o 2,2 %, v najnovšej prognóze počítajú s rastom len o 1,7 %.

IKEA sťahuje z predaja niektoré šarže stropných lámp CALYPSO

Len dva dni pred správou nemeckých inštitútov zhoršil odhad rastu nemeckej ekonomiky Zväz nemeckého priemyslu (BDI). Ako dôvod uviedol očakávaný slabší dopyt po nemeckých produktoch v dôsledku obchodnej politiky Donalda Trumpa a blížiaceho sa odchodu Británie z Európskej únie.

BDI očakáva, že nemecká ekonomika vzrastie tento rok o 2 %, zatiaľ čo v predchádzajúcej prognóze počítal zväz s ekonomickým rastom na úrovni 2,25 %. Export by totiž podľa šéfa BDI Dietera Kempfa mal v reálnom vyjadrení vzrásť len o 3,5 %, pričom BDI pôvodne počítal s rastom na úrovni 5 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie