Jednou vetou

EÚ a USA by sa mali v spore o subvencie pre Airbus a Boeing dohodnúť

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Francúzsko varuje pred novou eskaláciou sporu o vládne subvencie medzi EÚ a Spojenými štátmi pre Airbus a Boeing. Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v tejto súvislosti povedal, že zo sporu by mal výhody len čínsky letecký koncern Comac. Informoval o tom portál FAZ.net.de.

ECB nezmenila nastavenie menovej politiky

„Spor medzi Boeingom a Airbusom by bol absurdný, lebo odvetvie je tesne prepojené. V celom rade komponentov sme na seba navzájom závislí,“ uviedol minister.

Comac, štátny výrobca lietadiel, hrá v čínskom úsilí vyrábať vlastné lietadlá podstatnú úlohu. V tejto oblasti podporuje Číňanov Rusko.

Vlani v novembri predstavili partneri prototyp diaľkového lietadla. V decembri po prvýkrát vzlietol na krátke a stredné vzdialenosti stroj C919.

Boeing po dvoch haváriách dočasne obmedzuje výrobu modelu 737 MAX

Americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer v utorok (9. 4.) uverejnil zoznam európskych produktov, na ktoré by mohli Američania uvaliť sankčné clá za 11 miliárd USD (9,75 miliardy eur), ak Európania nevyhovejú americkej požiadavke. EÚ namiesto toho pohrozila odvetnými opatreniami.

„Definitívne si želáme, aby sme so svojimi americkými partnermi nášli cestu ku kompromisu“, uviedol Le Maire.

Môže vás zaujímať

Priemerná cena bývania vzrástla medzikvartálne o takmer 60 eur za meter štvorcový