Jednou vetou

EÚ, Kanada aj Mexiko reagujú na clá USA odvetnými opatreniami

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Trumpova administratíva uvalí clá na dovoz ocele a hliníka z Kanady, Mexika a Európskej únie (EÚ). Tieto krajiny mali ako spojenci dočasnú výnimku, ktorá sa skončí v piatok (1.6.). Všetky okamžite oznámili, že prijmú odvetné opatrenia.

„Je to zlá správa pre svetový obchod,“ povedal predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v Bruseli. „Okamžite spustíme mechanizmus urovnania sporov v rámci WTO a v najbližších hodinách oznámime odvetné opatrenia.“ Juncker dodal, že je „absolútne neprijateľné, aby nejaká krajina v rámci svetového obchodu zavádzala jednostranné opatrenia“.

USA uvalia clá na dovoz ocele a hliníka z EÚ

Mexiko, ktoré je tretím najväčším obchodným partnerom USA, uviedlo, že bude penalizovať dovoz tovarov z USA.
Kanada, ktorá je druhým najväčším obchodným partnerom Spojených štátov po Číne, reagovala clami „dolár za dolár“, teda clami v rovnakej hodnote. Kanadský premiér Justin Trudeau označil clá USA za „absolútne neprijateľné“.

Francúzsko označilo clá USA na dovoz ocele a hliníka za neoprávnené

Francúzsko označilo clá USA na dovoz ocele a hliníka z Európskej únie (EÚ) za „neoprávnené“. Tieto jednostranné opatrenia „sú zlými odpoveďami“, uviedol štátny tajomník pri ministrovi pre Európu a zahraničné veci Jean-Baptiste Lemoyne.

„Existujú otázky nadmerných kapacít v týchto oblastiach, ale Európska únia nie je v žiadnom prípade príčinou týchto nadmerných kapacít,“ povedal Lemoyne. Varoval, že účet za zvýšenie ciel nakoniec zaplatia spotrebitelia v USA.

Žiga: Slovensko podporuje spoločný postup a odvetu EÚ na americké clá

EÚ podávala USA ruku, ubezpečil Lemoyne. Dodal, že Únia nebola vypočutá, a preto teraz prijme odvetné opatrenia: „Nenecháme tieto neobhájiteľné a neoprávnené opatrenia bez odpovede.“ Odvetné opatrenia budú primerané a kalibrované, keďže „eskalácia nie je nikdy dobrá“. „Som rád, že v tejto chvíli pravdy je EÚ jednotná,“ povedal.

Lemoyne zopakoval požiadavku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona týkajúcu sa reformy Svetovej obchodnej organizácie (WTO): „Pokiaľ ide o medzinárodný obchod, tancujeme na okraji priepasti.“

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie