Jednou vetou

EÚ privítala dohodu o tom, ako zabrániť hromadeniu nesplácaných úverov v bankách

Ilustračná foto

foto: pixabay.com

Európska komisia (EK) privítala v utorok politickú dohodu Európskeho parlamentu a Rady EÚ o prudenciálnych opatreniach zameraných na nesplácané úvery v Európe.

Podľa stanoviska eurokomisie ide o dôležitý krok pre bankový sektor, ktorý posilní jeho odolnosť a zníži mieru ohrozenia. Na tom sa počas minulotýždňového samitu EÚ zhodli aj premiéri a prezidenti členských krajín, ako aj na názore, že táto dohoda prispeje k rýchlemu dokončeniu bankovej únie.

Dohoda spočíva v tom, že banky na pokrytie rizík spojených s budúcimi potenciálne nesplácanými úvermi vyčlenia osobitné prostriedky. Tým sa predíde hromadeniu nesplácaných expozícií v súvahách bánk a v konečnom dôsledku to bankám umožní riadne si plniť svoju základnú úlohu – financovať hospodárstvo a podporovať rast.

Ruská centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu, obnoví nákup cudzích mien

Podpredseda EK pre finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov Valdis Dombrovskis v tejto súvislosti pripomenul, že v posledných rokoch sa v európskom bankovom sektore intenzívne pracovalo na znižovaní rizík a posilňovaní odolnosti bánk.

„Vďaka tejto dohode budú mať banky v súvahách menej nesplácaných úverov, čím sa ich postavenie upevní a umožní im financovať naše podniky. Spolieham sa na to, že Európsky parlament a Rada EÚ sa na ďalších návrhoch o rozvoji sekundárnych trhov s nesplácanými úvermi a o uľahčení vymáhania dlhov rýchlo dohodnú,“ uviedol Dombrovskis.

Grécka centrálna banka zverejnila plán na zníženie zlých úverov

Komisia 14. marca tohto roku navrhla balík opatrení, ktorými chce riešiť otázku nesplácaných úverov v bankovom sektore EÚ. Týmto balíkom nadviazala na akčný plán na zníženie objemu nesplácaných úverov, na ktorom sa európski ministri financií dohodli v júli 2017. Balík v širšom ponímaní obsahuje návrhy ako ďalej rozvíjať sekundárne trhy s nesplácanými úvermi a zrýchliť mimosúdne vymáhanie úverov zabezpečených kolaterálom. Poskytuje tiež technický model, ako zriaďovať vnútroštátne správcovské spoločnosti.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie