Jednou vetou

EÚ spustila cielenú konzultáciu o úlohe eura na devízových trhoch sveta

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že spustila ďalšiu cielenú konzultáciu v rámci snáh preskúmať možnosti, ako zvýšiť medzinárodnú úlohu eura.

Konzultácia je zameraná na finančné inštitúcie a ostatné zainteresované strany so záujmom o devízové trhy. Cieľom je zhodnotiť úlohu eura na devízových trhoch, najmä v porovnaní s inými silnými svetovými menami, a určiť, či je obchodovanie s eurom vykonávané efektívne a na základe primeranej trhovej likvidity. Konzultácia potrvá do konca marca tohto roku a eurokomisia vydá správu o zistených výsledkoch začiatkom leta. Konzultácia má zároveň posúdiť úlohu, ktorú banky v krajinách eurozóny zohrávajú na devízových trhoch.

Táto konzultácia nasleduje po prvom kole cielených konzultácií z 23. januára, ktoré sú zamerané na poľnohospodárske a potravinárske komodity, kovy a nerasty ako aj na výrobcov z odvetvia dopravy v oblasti leteckej, námornej a železničnej dopravy. V najbližšom období exekutíva EÚ pripravuje spustenie konzultácií v oblasti energetiky.

Vlani vyplatila Sociálna poisťovňa vyše dva milióny nemocenských dávok

 Séria cielených konzultácií EK nadväzuje na jej oznámenie z decembra 2018 s názvom „Na ceste k silnejšej medzinárodnej úlohe eura“. Komisia v tomto dokumente načrtla prínosy posilnenej medzinárodnej úlohy eura pre EÚ ako aj pre medzinárodný finančný systém a navrhla iniciatívy na posilnenie úlohy eura. Komisia upozornila, že o zvýšenej medzinárodnej úlohe eura bude rokovať aj na rôznych verejných fórach.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie