Jednou vetou

EÚ zatiaľ nemá jasnú stratégiu v oblasti dodávok vzácnych zemín, povedala Malmströmová

Komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová

foto: TASR/AP

Európska únia nemá zatiaľ jasnú stratégiu, ako zabezpečiť plynulý prísun kľúčových surovín v prípade, že Čína využije zeminy vzácnych kovov v obchodnom spore s USA a ich export výrazne obmedzí. Povedala to vo štvrtok komisárka Európskej únie pre obchod Cecilia Malmströmová.

„Už sme o tom začali diskutovať. Zatiaľ v tejto oblasti nemáme jasnú stratégiu, pretože ide len o varovania,“ povedala komisárka na konferencii organizovanej ekonomickým inštitútom Bruegel. „Ide však určite o niečo, k čomu je potrebné mať aj naďalej zabezpečený bezproblémový prístup,“ dodala s tým, že EÚ dúfa, že obchodná vojna medzi USA a Čínou nakoniec do takéhoto štádia nedospeje.

Zvyšujúce sa napätie vo vzťahoch Číny a USA vyvolalo obavy, že Peking by mohol využiť svoju dominantnú pozíciu dodávateľa prvkov vzácnych zemín na posilnenie svojho postavenia v obchodnom spore dvoch najväčších ekonomík.
V prípade vzácnych zemín ide o 17 prvkov, ktoré sú kľúčové vo výrobe mnohých citlivých produktov od mobilných telefónov cez zdravotnícke prístroje, elektromobily, letecké motory až po špeciálnu vojenskú techniku vrátane satelitov.

Čína žiada USA, aby prestali zasahovať do záležitostí Hongkongu

V rokoch 2004 až 2017 sa Čína podieľala na dovoze vzácnych zemín do USA 80 %. Krajina kontroluje 37 % svetových rezerv vzácnych zemín a konkurovať jej dokáže len pár alternatívnych dodávateľov.

Maurits Bruggink, generálny tajomník združenia CRMA (Critical Raw Materials Alliance), ktoré zastupuje firmy produkujúce kľúčové suroviny a obchodujúce s nimi, uviedol, že združenie tlačí na Brusel, aby sa zvýšila produkcia v Európe. „Vždy budú existovať riziká spojené s dodávkami z krajín ako Čína, Rusko či Kongo, takže je nevyhnutné ťažiť na vlastnom trhu, a to kdekoľvek, kde je to možné,“ povedal Bruggink. „V tomto smere je potrebné urobiť ešte veľa práce,“ dodal.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie