Jednou vetou

Euro sa mierne zotavilo, takýto je teraz jeho kurz

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Pád spoločnej európskej meny z predchádzajúcich dní sa v utorok zastavil. Jej kurz najprv predpoludním klesol až na 1,1258 USD/EUR, čo bolo najmenej od novembra, popoludní sa však mierne zotavil. Podvečer sa euro obchodovalo tesne pod hranicou 1,13 USD.

Európska centrálna banka (ECB) stanovila v utorok referenčný kurz na 1,1296 (v pondelok: 1,1309) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,8853 (0,8843) eura.

Príčinou poklesu kurzu eura bolo posilňovanie dolára, uviedli experti. Dôvodom rastu dolára je viacero politických a ekonomických rizík vo svete. Dolár je najdôležitejšou rezervnou menou a je považovaný za bezpečný prístav pre investície v neistých časoch.

Eurokomisára Šefčovič je za špeciálne clo na oceľ s nižším ekoštandardom

Signály ukončenia sporu týkajúceho sa rozpočtu v USA však o niečo zlepšili náladu investorov. Niekoľko dní pred hroziacim novým uzavretím (shutdownom) federálnych úradov sa politici priblížili ku kompromisu. Vyjednávači republikánov a demokratov v Kongrese oznámili predbežnú dohodu bez zverejnenia podrobností. Zatiaľ nie je jasné, či sa s ňou stotožní aj prezident Donald Trump.

Podľa devízového experta nemeckej krajinskej banky BayernLB Manuela Anderscha jednou z príčin aktuálneho oslabovania eura boli správy z Talianska. Populistická vláda kritizovala taliansku centrálnu banku a požaduje zmeny vo vedení Banca d’Italia. Vláda chce navyše použiť zlaté rezervy centrálnej banky na financovanie rozpočtu, uviedol Andersch.

Môže vás zaujímať

Priemerná cena bývania vzrástla medzikvartálne o takmer 60 eur za meter štvorcový