Jednou vetou

Eurofondy sú hlavný investičný nástroj EÚ na vyrovnávanie rozdielov, povedal Pellegrini

Takmer 85 % z každého eura, ktoré je investované do nových členských štátov, sa vracia starým členským štátom. Vicepremiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) to povedal veľvyslancom 28 štátov Európskej únie na pracovných raňajkách. TASR o tom vo štvrtok informoval komunikačný odbor Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Tlmočil pozíciu Slovenska, že eurofondy ako hlavný investičný nástroj Európskej únie na vyrovnávanie rozdielov medzi krajinami a regiónmi musia pokračovať, uvádza odbor. „Naším cieľom musí byť, aby mal každý občan Európskej únie rovnakú životnú úroveň,“ povedal s tým, že politika kohézie je potrebná.

Podľa odboru vyzdvihol priority, na ktorých sa Slovensko zhoduje s krajinami Vyšehradskej štvorky +4, a to sú silná spoločná európska vízia a stratégia, flexibilita pri výbere tematickej podpory, a zásadné zjednodušenie systému, ktorý bude zameraný na výsledky.

Ďalej uviedol, že po brexite nebude rozpočet EÚ taký štedrý ako predtým a Slovensko je pripravené zvýšiť svoj príspevok doň. „No ak máme dostať menej peňazí, potrebujeme s nimi narábať omnoho flexibilnejšie, a tak jednoducho, ako sa len dá,“ priblížil.

Pracovné stretnutie sa konalo z iniciatívy bulharského predsedníctva v Rade EÚ a jeho ďalšími témami boli budúcnosť Európskej únie a eurozóny, bezpečnosť a migrácia, uzavrel komunikačný odbor.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie