Jednou vetou

Eurokomisára Šefčovič je za špeciálne clo na oceľ s nižším ekoštandardom

Prezident U.S. Steel Košice Jim Bruno a podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič

foto: TASR – František Iván

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre energetickú úniu Maroš Šefčovič na utorkovej návšteve oceliarní U.S. Steel Košice (USSK) podporil myšlienku zavedenia špeciálneho cla na dovoz ocele, ktorej výroba viac zaťažuje životné prostredie. Pripomenul pritom množstvo investícií, ktoré košická fabrika použila na znižovanie emisií pri priemyselnej výrobe, a poukázal na otázku, ako zabrániť nekalej konkurencii pri dovoze ocele z krajín mimo Európskej únie.

Šefčovič vo fabrike diskutoval s prezidentom USSK Jamesom Brunom. „Spoločne sme uvažovali nad tým, že určite najlepším riešením by bolo zavedenie špeciálneho cla, ktoré by zobralo do úvahy to, že v U.S. Steel sa vyrobí tona ocele s dvoma tonami CO2, ale dovozy, ktoré niekedy smerujú na Slovensko z iných krajín, potrebujú na výrobu ocele tri a viac ton, čo, samozrejme, z pohľadu životného prostredia je oveľa horší výsledok. Preto musíme aj my na Slovensku podporovať, aby sa využívala kvalitná oceľ odtiaľto, ktorá je vyrobená čistým environmentálnym spôsobom,“ povedal slovenský eurokomisár novinárom.

EÚ od 2. februára zavádza konečné ochranné opatrenia na dovoz oceľových výrobkov

Témou rozhovoru podľa neho bolo aj využitie nového systému obchodovania s emisnými povolenkami a participácia USSK na fondoch, ktoré na základe novej úpravy vzniknú, či už je to inovačný, modernizačný alebo tzv. derogačný fond. Diskusia ďalej podľa Šefčoviča potvrdila, že Slovensko potrebuje mať veľmi jasnú priemyselnú politiku, aby aj do budúcna zostalo jednou z najpriemyselnejších krajín v EÚ.

Prezident USSK označil ekológiu za jednu z najvyšších hodnôt košických oceliarní. Aj preto je podľa neho potrebná tesná spolupráca s európskymi inštitúciami, ako aj so slovenskou vládou a ministerstvami. Bruno sa vyjadril aj k téme odchodu Veľkej Británie z EÚ a možných dôsledkov pri tzv. tvrdom brexite. Neočakáva, že by takýto kritický scenár mal okamžitý dopad na košickú fabriku, ako to môže byť u konkurentov v západnej Európe. USSK sa však bude snažiť prispôsobiť situácii s minimalizáciou dôsledkov na svoju prevádzku. „Osobne dúfam, že sa nájde riešenie, ktorým sa vyhne tvrdému brexitu. Neprehľadná situácia a neistota nie je v podnikaní dobrá pre nikoho,“ povedal Bruno.

Šefčovičovu agendu v eurokomisii prebral na najbližšie dva mesiace Caňete

Šefčovič verí, že sa využije čas do 29. marca na nájdenie vzájomne prijateľnej dohody s Britániou. „Zo strany EÚ bude urobené maximum, aby sme sa vyhli tvrdému brexitu, ale samozrejme, táto možnosť sa nedá vylúčiť, a preto je veľmi dôležité, aby sme pracovali aj na núdzových opatreniach. Som veľmi rád, že vláda SR sa tomu venuje, sú tam pripravené scenáre, ktoré by mali minimalizovať dopady aj eventuálneho tvrdého brexitu a takisto to robí aj Európska komisia,“ povedal.

Slovenský eurokomisár kandiduje v nadchádzajúcich voľbách na prezidenta SR, v rámci exekutívy EÚ si preto vo februári a marci vybral neplatené voľno.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest