Jednou vetou

Eurokomisia navrhla upravený rozpočet EÚ na rok 2019

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Európska komisia (EK) v piatok v súvislosti s rokovaniami medzi Európskym parlamentom (EP) a Radou Európskej únie (ministri členských štátov) o návrhu rozpočtu Európskej únie (EÚ) na rok 2019 predložila svoj druhý návrh o podobe rozpočtu.

Revidovaný návrh budúcoročného rozpočtu Únie predpokladá záväzky vo výške 165 miliárd eur a platby v sume 148 miliárd eur. Uvedené sumy sú výsledkom diskusií, ktoré sa uskutočnili medzi Radou EÚ a europarlamentom počas zmierovacieho obdobia v novembri.

Kamenický navrhol úpravu rozpočtu, pridať sa má poistencom štátu

S novým návrhom sa eurokomisia snaží preklenúť pozície EP a Rady, aby EÚ aj v roku 2019 mohla pokračovať v investíciách považovaných za prioritné: rast a zamestnanosť, výskum a inovácie či výmeny študentov a mladých ľudí (program Erasmus+).

Eurokomisár zodpovedný za rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger v správe pre médiá uviedol, že je v záujme všetkých Európanov, aby inštitúcie EÚ rýchlo dosiahli dohodu o rozpočte na rok 2019. „Preto naliehavo žiadam EP a Radu EÚ, aby urobili kompromisy, aby mohla EÚ naďalej poskytovať potrebné finančné prostriedky výskumníkom, študentom, podnikom, poľnohospodárom a sociálne znevýhodneným osobám,“ opísal situáciu.

Návrh budúcoročného rozpočtu EÚ vychádza z toho, že Spojené kráľovstvo bude aj napriek brexitu aj naďalej prispievať do plnenia rozpočtov EÚ a zúčastňovať sa na nich až do ukončenia prechodného obdobia, čiže do konca roku 2020.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie