Jednou vetou

Eurokomisia pripravila dobré základy pre boj s klimatickými zmenami

Podpredseda EK Maroš Šefčovič

zdroj: TASR

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič sa v posledných rokoch zúčastnil na všetkých klimatických summitoch OSN a v mene EÚ veľkou mierou prispel k úspechu parížskej klimatickej dohody v decembri 2016.

Účasť na v poradí 24. konferencii OSN o klimatickej zmene (COP 24) v poľských Katoviciach je jeho posledná v súčasnej funkcii, upozornil však, že exekutíva EÚ vytvorila silné základy, na ktorých budú stavať aj členovia budúcej eurokomisie.

Šefčovič bude zrejme kandidátom vlády SR na post slovenského eurokomisára a v rozhovore uviedol, že ak sa mu podarí aj naďalej pôsobiť v oblasti modernizácie európskej ekonomiky, tak to bude vždy úzko prepojené s tým, čo sa diskutuje aj teraz v Katoviciach – s napĺňaním záväzkov členských štátov EÚ a OSN stanovených parížskou dohodou.

NR SR: Plénum pokračuje v rokovaní o návrhu štátneho rozpočtu

„Boj s klimatickými zmenami ovplyvňuje modernizáciu ekonomík a môže byť výhodou EÚ do budúcnosti ak budeme mať energeticky najefektívnejšie podniky, využívať čistú energiu a ako prví vedieť túto technológiu presadiť na trhu a exportovať ju do sveta,“ opísal situáciu.

Šefčovič prezradil, že na február alebo marec 2019 pripravuje záverečnú správu o stave Energetickej únie, kde chce túto iniciatívu detailne zhodnotiť. Ocenil, že základné rámce do roku 2030 sú už pretavené do európskych zákonov.

Spresnil, že ide napríklad o limity pre zníženie skleníkových plynov o 40 percent, ale vďaka rozmachu výroby energie z obnoviteľných zdrojov to môže byť až 45 percent.

Pripomenul aj nové limity pre energiu z obnoviteľných zdrojov či pre energetickú efektívnosť. „To sú ciele, pod ktoré sa už podpísali členské štáty EÚ aj Európsky parlament,“ zhodnotil situáciu.

Nóvum je návrh na klimaticky neutrálnu ekonomiku po roku 2050, ktorý eurokomisia načrtla minulý týždeň a ktorý Šefčovič predstavil v Katoviciach. Upozornil, že aj v tejto oblasti treba stanoviť jasné politické rámce a tie nová stratégia ponúka.

Táto stratégia by mala byť dokončená v roku 2020, kedy bude oficiálne prezentovaná v OSN (COP26) ako záväzok EÚ voči svetu po roku 2050.
Organizátorom budúcoročného klimatického summitu (COP25) mala byť Brazília, tá sa však tejto úlohy vzdala.

Rokovnaia s Talianskom pokračujú, digitálna daň zrejme bez dohody

Šefčovič v tejto súvislosti upozornil, že EÚ je v intenzívnom kontakte s novým prezidentom Brazílie, chce s ním konštruktívne rokovať a dodal, že boj s klimatickým zmenami má pre túto krajinu veľký význam. „Všetci vnímame dažďové pralesy ako zelené pľúca planéty a Brazília je jednou z krajín, ktoré sú najviac postihované zmenou klímy.“

Šefčovič sa v Katoviciach opäť stretol s bývalým guvernérom Kalifornie Arnoldom Schwarzeneggerom, ktorý ako známy propagátor ochrany životného prostredia prišiel do Poľska apelovať za väčšie zapojenie regionálnych a lokálnych lídrov, guvernérov a primátorov, ako aj dôležitých predstaviteľov priemyslu na klimatických summitoch OSN.

Už aj preto, že „lokálni lídri“ majú pod palcom až 70 percent emisií, ktoré produkujú mestá, doprava a priemysel, kúrenie a chladenie budov. Slovenský eurokomisár jeho snahy podporuje a na budúci rok v máji pozval Schwarzeneggera na návštevu Slovenska, kde americký herec ešte nikdy nebol.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie