Jednou vetou

Európa je podľa analytikov pre Čínu atraktívna pre prírodné zdroje aj technológie

Ilustračné foto

foto: TASR

Len na skok od Šanghaja leží čínske mesto Ning-po, ktoré ponúka obchodné príležitosti aj pre slovenských podnikateľov, ktorí sú v týchto dňoch na návšteve krajiny. Hoci je Ning-po v porovnaní s ostatnými čínskymi mestami menšie, v tamojšom regióne má silnú pozíciu. Lákadlom pre investorov sú podľa odborníkov najmä nižšie náklady na život, ale aj podnikanie, ako v neďalekom Šanghaji.

Provincia Če-ťiang, v ktorej mesto leží, podľa čínskych údajov vlani zaznamenala rast hrubého domáceho produktu (HDP) v objeme 836 miliárd dolárov, celkovo predstavuje 6,2 % HDP celej Číny a na národnom exporte mala za minulý rok podiel 12,9. „Ide o provinciu, ktorá je štvrtá najväčšia v Číne z hľadiska veľkosti HDP. Z hľadiska HDP na hlavu ide o piatu najvyspelejšiu provinciu Číny, rádovo predstavuje niečo vyše 28.000 dolárov na hlavu jedného obyvateľa v parite kúpnej sily. Táto provincia sa nachádza v HDP na hlavu v parite kúpnej sily na úrovni približne Grécka či Lotyšska,“ vyčíslil pre TASR analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Čínske dáta ukazujú, že viac ako polovicou sa na raste HDP provincie podieľal v minulom roku sektor služieb ako aj výrobný sektor, poľnohospodárstvo a priemysel. Ning-po sa okrem toho pýši prístavom, ktorý patrí medzi najvyťaženejšie na svete.

Tamojšia vláda podporuje provinciu viacerými opatreniami. Chváli sa napríklad pilotným projektom zóny voľného obchodu, ale aj tým, že procesy na úradoch sa dajú vybaviť online, taktiež podporuje zelené hospodárstvo. Vlani podľa čínskeho rebríčka Top 500 firiem v provincii podniká 93 firiem. Medzi najznámejšie patrí spoločnosť Alibaba Group, Geely, Wanxiang Group, Futong Group, Hailiang Group.

Obchodné vojny otvárajú priestor na investície firmám z regiónu SVE

Čína je známa aj tým, že každoročne vyprodukuje najviac dolárových miliardárov na svete, ktorých mapuje rebríček Hurun Global Rich List. Z mesta Ning-po podľa najnovších dát pre tento rok pochádza 34 čínskych dolárových miliardárov. „Predstavuje to približne 1,8 % všetkých čínskych superboháčov,“ uviedol Pánis, ktorý rebríček každoročne mapuje. V ďalších dvoch mestách tejto provincie podľa jeho slov sídlia ďalší dolároví miliardári. „V Chang-čou a Tchaj-čou, ďalších mestách tejto provincie, sídli 16 čínskych dolárových miliardárov v každom meste, vo Wen-čou má trvalý pobyt 18 ľudí z ‚klubu deviatich núl‘, zo Šao-singu je 29 čínskych miliardárov,“ vyčíslil Pánis. Okrem toho má Čína aj strednú silnú triedu.

Európa je pre samotnú Čínu podľa analytikov najväčším obchodným partnerom. „Platí to najmä pre vývoz, Európa je navyše preferovanou destináciou pre čínske investície,“ priblížil hlavný ekonóm spoločnosti Coface Carlos Casanova. Európa je pre Čínu atraktívna aj pre prírodné zdroje či technológie. „Okrem toho Číňania hľadajú vo vyspelejších častiach sveta know-how. Európa predstavuje prosperujúce trhy, možnosť pripojiť sa ku globálnym hodnotovým reťazcom a prístup k technológiám,“ doplnila odborníčka z Centra pre ekonomické a regionálne štúdie v Maďarskej akadémii vied Ágnes Szunomár. Na druhej strane európske spoločnosti majú podľa jej slov záujem o produkciu v Číne pre nižšie mzdové náklady, usilovnosť a pracovitosť, ktorá je charakteristická pre čínsku pracovnú silu. „Veľkosť čínskeho trhu je sama osebe obrovskou atrakciou pre európske firmy,“ dodala Szunomár.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie