Jednou vetou

Europarlament schválil reformu vízového informačného systému

Ilustračné foto

Foto: TASR

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa v stredu dohodli na zlepšení vízového informačného systému (VIS). Ide o opatrenie, ktoré má zabezpečiť lepšiu reakciu EÚ na bezpečnostné a migračné výzvy.

Vízový informačný systém je databáza Európskej únie, ktorú používajú vnútroštátne orgány na kontrolu štátnych príslušníkov tretích krajín (nečlenských štátov EÚ) žiadajúcich o udelenie víz na cestu do schengenského priestoru. Reforma vízového informačného systému má za cieľ lepšie reagovať na vyvíjajúce sa bezpečnostné a migračné výzvy v Európe a zlepšiť riadenie vonkajších hraníc EÚ.

Europoslanci chcú, aby reforma VIS zahŕňala aj povinné bezpečnostné kontroly vo všetkých databázach EÚ s cieľom odhaliť žiadateľov, ktorí používajú viaceré totožnosti, a identifikovať každého, kto predstavuje bezpečnostné riziko alebo riziko z hľadiska nelegálnej migrácie. Rovnako sa zameriava na dlhodobé víza – vrátane tzv. „zlatých víz“ a povolení na pobyt, ktoré budú pridané do databázy s cieľom uzavrieť súčasné medzery v bezpečnostných informáciách.

Reforma sa týka aj zníženia veku maloletých osôb, od ktorých úrady požadujú odtlačky prstov a snímky tváre – z 12 na 6 rokov. Cieľom je pomôcť identifikovať a vysledovať nezvestné deti a znovuobnoviť rodinné väzby. Poslanci rozhodli, že odtlačky prstov sa nebudú vyžadovať od osôb starších ako 70 rokov.

Amnesty viní EÚ, že je komplicom Chorvátska pri násillí voč ilegálnym migrantom

EP okrem toho požaduje aj lepší prístup Europolu a orgánov činných v trestnom konaní k údajom VIS s cieľom identifikovať obete trestných činov alebo dosiahnuť pokrok pri vyšetrovaní závažných trestných činov alebo terorizmu.

Spravodajca uznesenia, portugalský poslanec Carlos Coelho, v správe pre médiá uviedol, že EP týmto krokom uzatvára informačné medzery v bezpečnostnej stratégii EÚ.

„Zlaté víza budú skúmané ako nikdy predtým v Európe. Bezpečnostné kontroly budú harmonizované na celom kontinente so zvýšenou spoluprácou medzi konzulárnymi orgánmi, príslušníkmi pohraničnej stráže a policajtmi. Získame lepšie nástroje pre návratovú politiku, zabránime obchodovaniu s deťmi a účinnejšie identifikujeme zločincov a teroristov,“ opísal situáciu Coelho. Podľa jeho slov odobrená reforma vytvára „VIS pre budúcnosť“.

Za reformu vízového informačného systému hlasovalo 522 poslancov, 122 členov bolo proti a 31 sa hlasovania zdržalo. EP tým prijal svoju pozíciu na vyjednávanie o reforme VIS s ministrami členských krajín (Rada EÚ) o konečnom znení právnych predpisov.

Správa EP upozornila, že VIS od roku 2011 pomáha vízovým, pohraničným, azylovým a migračným orgánom kontrolovať štátnych príslušníkov nečlenských štátov EÚ, ktorí žiadajú o víza. Členské štáty spracúvajú ročne okolo 18 miliónov žiadostí o krátkodobé schengenské víza. V auguste 2018 mal systém viac ako 60 miliónov žiadostí o víza a 40 miliónov súborov odtlačkov prstov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie