Jednou vetou

Europoslanci ostro kritizovali škrty v rozpočte Európskej únie

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Foto: SITA

Poslanci Európskeho parlamentu veľkou väčšinou prijali rezolúciu, ktorá ostro kritizuje škrty v nasledujúcom dlhodobom rozpočte Európskej únie.

Europoslanci pohrozili, že rozpočet neschvália, ak sa počas nasledujúcich vyjednávaní nenájde lepšia dohoda a vyhlásili, že plánované škrty budú „podkopávať základy udržateľného a odolného zotavovania“.

Rozpočet EÚ v sume 1,07 bil. eur sa dohodol súčasne s fondom obnovy v hodnote 750 mld. eur, ktorý má členom EÚ pomôcť dostať sa z recesie spôsobenej pandémiou koronavírusu. Mnohé škrty boli odsúhlasené pod tlakom skupiny krajín vedených Holandskom, ktoré sú označované za „šetrné štáty“.

„Došlo k nežiadúcim a bolestivým rozhodnutiam o mnohých programoch, ktoré predstavujú dôležité európske pridané hodnoty,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtkovom prejave pred europoslancami. Vyjadrila pritom ľútosť z nedostatočného financovania výskumu, zdravotníctva a investícií. „Mali by sme vždy mať na pamäti, že hodnoty programov EÚ vysoko prevažujú nad nákladmi,“ vyhlásila šéfka EK.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie