Jednou vetou

Európska komisia sa dohodla s Talianskom na budúcoročnom rozpočte

Ilustračné foto

foto: TASR, zdroj: TASR

Európska komisia (EK) a Taliansko dosiahli dohodu okolo rozpočtu na budúci rok.

Oznámil to v stredu podpredseda EK Valdis Dombrovskis. Dohoda znamená, že Taliansko sa vyhne sankciám Európskej únie (EÚ) za porušenie rozpočtových pravidiel.

Europoslanci dajú Slovensku sériu odporúčaní v súvislosti s agrodotáciami

Taliansko pôvodne poslalo do Bruselu návrh rozpočtu na rok 2019, ktorý počítal so schodkom 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP). To znamenalo trikrát vyšší rozpočtový deficit, ako navrhovala predchádzajúca talianska vláda.

EK návrh Talianska zamietla, čo urobila prvýkrát v histórii EÚ. Ako uviedla, taký deficit neumožňuje znižovanie extrémne vysokého dlhu krajiny, čo bol aj pôvodný prísľub predchádzajúcej talianskej vlády.

Súčasná vláda dlho odmietala ustúpiť, nakoniec tak ale pre obavy z možných vysokých sankcií zo strany Bruselu urobila.

S cieľom vyhnúť sa disciplinárnemu konaniu Rím predložil nový návrh s plánovaným rozpočtovým schodkom 2,04 % HDP. Rozpočet zároveň počíta s rastom ekonomiky na budúci rok o 1 %, zatiaľ čo pôvodný predpokladal hospodársky rast na úrovni 1,5 %.

Systém výkupu PET fliaš v Európe bude zložitý a drahý

Dombrovskis uviedol, že EK sa rozhodla návrh Talianska prijať, aby nedošlo k aktivovaniu takzvanej procedúry nadmerného deficitu voči Rímu. Tá môže v konečnom dôsledku viesť k vysokým pokutám.

„Dnešná dohoda nie je ideálna, ale umožňuje nám v tejto fáze vyhnúť sa procedúre nadmerného deficitu,“ povedal Dombrovskis.

Podobne reagoval aj komisár EÚ pre menové a hospodárske záležitosti Pierre Moscovici. Ako uviedol, „táto dohoda v podstate znamená víťazstvo dialógu nad konfrontáciou“.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie