Jednou vetou

Európska komisia schválila zlúčenie operačných programov

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) oficiálne schválila zlúčenie operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OP II) s operačným programom Výskum a inovácie (OP VaI). Vďaka zlúčeniu pod úspešný program v gescii Ministerstva dopravy a výstavby SR sa zachráni 100 miliónov eur pre slovenskú vedu, výskum a inovácie. Informovala o tom Karolína Ducká, hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR.

„Niekoľkomesačné úsilie pod vedením nášho úradu v spolupráci s ministerstvom financií sa podarilo – zlúčenie totiž museli schváliť vláda, monitorovacie výbory oboch operačných programov a tiež sme museli urobiť aj zmeny v zákone o eurofondoch,“ uviedol vicepremiér a predseda Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie Richard Raši (Smer-SD). O efektivite zlúčenia oboch operačných programov bolo podľa neho treba presvedčiť aj EK, ktorá po zložitých rokovaniach súhlasila. Raši zároveň zdôraznil, že ide iba o technické zlúčenie a peniaze vyčlenené pre vedu, výskum, univerzity, akademikov a inovácie zostanú k dispozícii na svoj účel. Keby sa však tieto operačné programy nezlúčili, Slovensko by o desiatky miliónov eur prišlo.

VIDEO: Zmenu mýtneho systému bude podľa MDV riešiť až nová vláda, OĽaNO vyzýva Érseka

„Náš rezort sa už niekoľko týždňov intenzívne pripravuje na toto zlúčenie. Naštartovali sme procesy, aby sa v čo najkratšom čase zlepšilo čerpanie a zazmluvňovanie projektov v oblasti výskumu a inovácií. Keďže pri eurofondových projektoch sme na špici v rámci Slovenska aj v rámci Európskej únie, veríme, že sa nám to s pomocou našich partnerov z ministerstva školstva a hospodárstva podarí,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek (Most-Híd).

Podľa Duckej ide technicky o včlenenie OP VaI do OP II, v ktorom vzniknú nové prioritné osi (9 až 13), s jedným riadiacim orgánom (ministerstvom dopravy) a jedným monitorovacím výborom. Ministerstvo školstva SR a Ministerstvo hospodárstva SR sa stanú sprostredkovateľskými orgánmi s delegovanými právomocami na implementáciu projektov v oblastiach podpory zameraných na výskum a inovácie.

Sprostredkovateľským orgánom pre prioritnú os 7, ktorá je zameraná na informatizáciu spoločnosti, zostáva podľa nej naďalej Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Prioritné osi 1 až 6 budú tak ako doteraz zamerané na rozvoj dopravy (cestná, železničná, vodná, verejná osobná doprava).

Autodopravcovia kritizujú mýtny systém, NDS rokuje s firmou SkyToll o zľave

Celková alokácia zlúčeného operačného programu je podľa Duckej vyše 8 miliárd eur vrátane povinných zdrojov zo štátneho rozpočtu. Počas harmonizácie systémov uskutoční MDV SR aj hĺbkový procesný audit za pomoci európskych expertov. Cieľom je nastaviť opatrenia na zlepšenie čerpania eurofondov na výskum a inovácie.

Dodala, že pôvodný OP Integrovaná infraštruktúra k 12. decembru 2019 vyčerpal viac ako 1,7 miliardy eur (36 %) z celkovej alokácie 4,6 miliardy eur. V zmysle pravidla n+3 už ministerstvo dopravy, ktoré je riadiacim orgánom OP II, vysoko prekročilo svoj záväzok čerpania na rok 2019, čím sa vytvoril priestor – po zlúčení s OP VaI – na elimináciu prepadnutia eurofondov na výskum a inovácie.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie