Jednou vetou

Európska komisia starostlivo preskúma britský návrh na dočasnú colnú dohodu

Ilustračná foto

Foto: pixabay.com

Európska komisia (EK) „starostlivo“ preskúma britský návrh na dočasnú colnú dohodu po vystúpení krajiny z Európskej únie (EÚ). Ale vzájomnými vzťahmi sa bude zaoberať až potom, keď obe strany dosiahnu dostatočný pokrok na rokovaniach o tzv. rozvode. Uviedol to dnes hovorca EK.

„Považujeme zverejnenie britských pozícií za pozitívny krok smerom k skutočnému začatiu prvej fázy rokovaní. Hodiny tikajú a toto nám umožní dosiahnuť pokrok,“ povedal hovorca. Komisia tak reagovala na zverejnenie „pozície“ Veľkej Británie, ktorá navrhla vytvorenie dočasnej colnej únie, ale zároveň sa domáha práva rokovať o nových obchodných dohodách s inými štátmi.

Vláda Spojeného kráľovstva uviedla, že chce po brexite udržať obchodnú výmenu s EÚ bez ciel a byrokratických prekážok počas prechodného obdobia a pravdepodobne aj navždy. Tento návrh určite poteší britské firmy, ale zrejme vyvolá údiv na druhej strane Lamanšského prielivu.

Naplnenie ambícií

Londýn už pred uverejnením prvého zo série návrhov, ktorých cieľom je a splnenie britských ambícií v otázke budúcich vzťahov s EÚ, uviedol, že sa bude snažiť na rokovaniach o čo najtesnejšie prepojenie s európskou colnou úniou aj po odchode z bloku v marci 2019. Priemyselným lobistickým skupinám sa určite uľavilo. Opakovane totiž varovali pred možným zavedením ciel, hraničnými kontrolami a neistotou po odchode Británie z jej najväčšieho zahraničného trhu.

Takzvaná cestná mapa však pravdepodobne narazí na odmietavý postoj EÚ, vzhľadom na to, že Spojené kráľovstvo chce v rámci zavedenia dočasnej colne únie s EÚ zároveň rokovať o nových obchodných zmluvách s inými krajinami. Tomu ale členstvo v colnej únii bráni. EÚ opakovane varovala Londýn, že si nemôže „vybrať hrozienka z koláča“, teda využívať výhody členstva v bloku a pritom nedodržiavať jeho pravidlá.

Sloboda pre Britániu

Podľa britského ministra pre brexit Davida Davisa dohoda o prechodnom období po brexite by mala zabezpečiť Veľkej Británii podmienky čo najviac podobné aktuálnemu fungovaniu vzťahov s EÚ a zároveň priniesť slobodu a umožniť jej rokovať o nových obchodných dohodách s inými štátmi.

Zvyšných 27 európskych vlád ale upozornilo Londýn, že hoci sú otvorené návrhu na prechodné obdobie po brexite, najprv chcú vyriešiť kľúčové body, ako sú práva európskych občanov v Británii a finančné vyrovnanie. Rozhovory o tzv. rozvode by sa mali obnoviť 28. augusta v Bruseli a hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier sa sťažoval na nedostatok pokroku pri prvých dvoch kolách.

Môže vás zaujímať

Nitriansky Jaguar Land Rover získal povolenie na rozšírenie svojej výroby