Európska komisia začne skúmať podozrenie z dumpingu čínskych e-bicyklov

Ilustračné foto

TASR

Európska komisia (EK) sa začala zaoberať cenou dovážaných lacných čínskych elektrických bicyklov. Bude skúmať, či ich výrobcovia nedostávajú neprípustnú štátnu podporu. Agentúra DPA sa odvoláva na informácie, ktoré získala z kruhov bruselských úradov.

Rozhodnutiu EK predchádzala sťažnosť európskych výrobcov bicyklov s elektrickým pohonom. Komisia bude v nasledujúcom období skúmať čínskych vývozcov a európsky trh s týmito produktmi. Ak by prišli do úvahy opatrenia na ochranu európskych výrobcov, EK ich môže schváliť za deväť až 13 mesiacov.

V Európe predaj bicyklov s malým elektrickým motorom v poslednom období prudko rastie. V roku 2010 ich dovážali Číňania do Európy minimálny počet, v tomto roku dosiahol ich dovoz 800.000 kusov.

Lacnejšie vďaka masívnej finančnej podpore

Moreno Fioravanti, predseda európskeho združenia výrobcov bicyklov s elektrickým motorom, uviedol, že čínski konkurenti môžu svoj produkt predávať tak lacno len vďaka masívnej finančnej podpore čínskej vlády.

Podľa neho ide o dumpingové ceny. Dodal, že ak sa nič neurobí proti ich predaju, väčšiu časť trhu s produktom budú onedlho kontrolovať Číňania. To by viedlo k silnému znehodnoteniu investícií európskych podnikateľov a k veľkej strate pracovných miest na kontinente.

Trh s týmto produktom má na kontinente ročnú hodnotu okolo 1,85 miliardy eur. Dovážajú sa za 450 miliónov eur. Čínsky dovoz z toho tvorí viac ako polovicu.

Môže vás zaujímať

Valné zhromaždenie vodárni schválilo úver na opravu infraštruktúry