Európska únia oficiálne predĺžila ekonomické sankcie voči Rusku

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Európska únia vo štvrtok oficiálne predĺžila o ďalších šesť mesiacov hospodárske sankcie voči Rusku za jeho angažovanie v konflikte na Ukrajine. Informovalo o tom Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL).

Európska rada tak formálne odobrila rozhodnutie premiérov a prezidentov členských krajín EÚ, ktorí sa na predĺžení sankcii do 31. júla 2018 dohodli minulý týždeň na summite v Bruseli.

Sankcie boli prvýkrát prijaté 31. júla 2014 po ruskej anexii polostrova Krym a podpore Ruska pre separatistov na východe Ukrajiny. Odvtedy sa predlžovali každých šesť mesiacov.

Európska únia predĺžila ekonomické sankcie voči Rusku do 31. júla 2018, potvrdil Tusk

Zameriavajú sa na sektor financií, energetiky a obrany, ako aj oblasť tovaru s dvojakým použitím. Bránia tiež prístupu ruských bánk na trhy EÚ a obmedzujú dovoz určitých tovarov z Ruska do Únie.

Zdroje RFE/RL, ktoré si neželali byť menované, uviedli, že viaceré krajiny vrátane Maďarska, Talianska a Slovenska mali k predĺženiu sankcií určité výhrady. Zhodli sa však na tom, že jednota EÚ v tejto veci je dôležitejšia a s predĺžením napokon súhlasili.

Predseda Európskej rady Donald Tusk po summite uviedol, že „EÚ je jednotná ohľadom pokračovania ekonomických sankcií voči Rusku“ a dodal, že to bolo vôbec „po prvý raz“, čo sa lídri na predĺžení dohodli bez akýchkoľvek sporov.

Môže vás zaujímať

Valné zhromaždenie vodárni schválilo úver na opravu infraštruktúry