Jednou vetou

Európski audítori varujú: Slovensko má opäť problém s čerpaním eurofondov

ilustračné foto

TASR

Slovensko má opäť problém s pomalým čerpaním eurofondov. Európski audítori varujú, že ak sa budú eurofondy rýchlo dočerpávať pred koncom programového obdobia, hrozí neefektívne využitie finančných prostriedkov. Upozornil na to portál euractiv. Na Slovensku pritom 80 percent všetkých verejných investícií pochádza práve z eurofondov. 

Volkswagen končí s výrobou kultového Chrobáka

Vo štvrtok 13. 9. 2018 zorganizoval brífing vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (SMER-SD), kde uviedol, že vyše dva roky pred koncom súčasného programového obdobia je úroveň zaplatených a vyčerpaných peňazí necelých 16 percent. Dôvodom takejto úrovne čerpania je podľa neho aj byrokracia.

„K dnešnému dňu bolo urobených 90 percent vyzvaní a výziev, aby sa mohli o ne uchádzať potenciálni prijímatelia. Zakontrahovaných bolo viac ako 60 percent,“ spresnil Richard Raši údaje o programovom období 2014 až 2020. Ak sa úroveň čerpania nezvýši, hrozí Slovensku že príde o desiatky až stovky miliónov eur z 15 miliardového balíka eurofondov.

Aktuálne čerpanie eurofondov je v súčasnosti na úrovni necelých 16 %

V tejto súvislosti Európsky dvor audítorov vo svojej najnovšej správe upozorňuje, že dôraz na rýchlu realizáciu výdavkov môže pri vyplácaní prostriedkov EÚ ohroziť dosahovanie lepších výsledkov. Členské štáty by sa preto takejto situácii mali vyhýbať.

„Čerpanie by nemalo byť cieľom samým osebe, ale naopak prostriedkom, ako investovať do opatrení, ktoré pomôžu dosiahnuť ciele politiky na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ, „ konštatujú audítori.

V týchto autách sa naháňal Funes, alebo Bond. Milovníci Citroën si prišli na svoje.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Mičovský: Stop bitkám na poliach, zatočíme s agromafiou!