Jednou vetou

Európsky hospodársky priestor ako celok by mal rokovať s Čínou o Hodvábnej ceste

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Európsky hospodársky priestor (EHP) chce podpísať memorandum o porozumení o čínskej iniciatíve Novej hodvábnej cesty (Belt and Road initiative, BRI) ako celok, a nie ako jednotlivé štáty. Vyhlásil to v piatok nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier na okraj summitu o BRI v Pekingu.

Altmaier na summite o čínskom projekte oživenia dávnej Hodvábnej cesty, ktorá spojí Čínu s Áziou a Európou, povedal, že Čína je zároveň partnerom a konkurentom a Európska únia musí brániť svoje záujmy.

Čínska iniciatíva Belt and Road musí byť ekologická, transparentná a finančne udržateľná. Vyhlásil to v piatok čínsky prezident Si Ťin-pching na otvorení summitu. A dodal, že výstavba novej masívnej infraštruktúry a celý nový obchodný plán by mali priniesť „vysokokvalitný“ hospodársky rast všetkým zainteresovaným stranám.

Čína predstavila svoj projekt novej Hodvábnej cesty v roku 2013. Jeho cieľom je prepojenie Číny na pevnine aj na mori s krajinami v juhovýchodnej Ázii, Strednej Ázii na Blízkom východe, v Európe a Afrike.

Oravec: Podávame trestné oznámenie na zodpovedných pracovníkov PPA

Mal by spojiť 65 krajín s približne 4,4 miliardami obyvateľov, ktoré sa podieľajú zhruba 40 % na výkone globálnej ekonomiky. Čína neuviedla presne, koľko peňazí bude potrebných na jej projekt, ale niektoré nezávislé odhady naznačujú, že náklady budú v biliónoch dolárov.

Peking opakovane povedal, že sa nesnaží nikoho chytiť do dlhovej pasce a jeho úmysly sú len „dobré“. Summit chce využiť na „kalibráciu“ svojej politiky a zmiernenie týchto obáv.

Čínska iniciatíva sa totiž nepáči USA. Podľa Washingtonu má pomôcť ázijskej krajine rozšíriť jej vplyv v zahraničí, čo Peking odmieta. A Washington varuje, že zaťaží krajiny, ktoré sa k nej pripoja, neudržateľným dlhom v súvislosti s budovaním novej infraštruktúry.

Môže vás zaujímať

PRIESKUM: Tieto veci Slovákom počas pandémie chýbali najviac