Jednou vetou

Európsky vnútrodenný trh s elektrinou by sa mal zjednotiť do roku 2021

Ilustračné foto

pixabay

Vnútrodenný trh s elektrinou by mohol byť jednotný v rámci Európskej únie do roku 2021.

Slovensko by sa k nemu mohlo pripojiť už v druhej polovici budúceho roka. Uviedol vedúci odboru medzinárodnej spolupráce Organizátora krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE) Juraj Šedivý.

NR SR: Zdravotnícky výbor neodsúhlasil rozpočet na budúci rok

„Projekt XBID v súčasnosti zahŕňa 14 západoeurópskych štátov, ktoré sú v prevádzke od júna 2018. Začal sa vyvíjať od roku 2009, no pri dizajne sa nepočítalo s touto platformou ako s celoeurópskym riešením. V roku 2017 sa však na európskej úrovni rozhodlo, že tento projekt má tvoriť základ pre cieľové riešenie. Projekt bol v tom čase v takom stave vývoja, že pristúpenie ďalších členských štátov by znamenalo predĺženie termínu jeho spustenia do prevádzky, preto sa nastavil prístupový proces v neskorších obdobiach. Do nich spadá aj Slovensko. Pre Slovensko je najbližší možný termín tretí kvartál 2019, alebo potom až v polovici roku 2020,“ upozornil Šedivý.

Podľa Šedivého táto zmena je zaujímavá pre účastníkov trhu, napríklad obchodníkov, výrobcov alebo dodávateľov elektrickej energie.

Stroden Management Limited: Zmenky voči SPP sú a vždy boli platné a legálne

„Slovenskí koncoví odberatelia túto integráciu veľmi nepocítia. Naopak, účastník trhu vie lepšími procesmi, na väčšom trhu nakúpiť elektrinu, alebo ju predať. Proces cezhraničného nákupu/predaja elektriny sa zjednoduší. Zvýši sa výber produktov a možnosti pre nákup/predaj. Táto platforma umožní napríklad flexibilnejšie zobchodovať elektrinu z obnoviteľných zdrojov,“ dodal Šedivý.

Vnútrodenný trh s elektrinou umožňuje nákup a predaj elektriny hodinu pred jej fyzickou dodávkou.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie