Jednou vetou

Eustream zaznamenal v júli denné rekordy v preprave zemného plynu

Ilustračná foto

Foto: TASR

Slovenský prepravca plynu Eustream zaznamenal v júli denné rekordy v preprave zemného plynu za posledných sedem rokov. Informoval o tom slovgas.sk s odvolaním sa na údaje zverejnené spoločnosťou Eustream.

Denné objemy prepraveného zemného plynu v smere z Ukrajiny podľa portálu dosiahli počas viacerých júlových dní rekordné objemy. Na vstupnom bode Veľké Kapušany počas desiatich dní presahovali hodnotu 200 miliónov metrov kubických (m3) za deň.

HUAWEI: Štyri tipy, ako pripraviť smartfón na dovolenku

Najvyššie hodnoty, tesne nad 210 miliónov m3 sa zaznamenali 17. a 18. júla, čo je rekordný údaj za viac ako sedem rokov. Vyššie hodnoty sa zaznamenali naposledy v januári 2012.

Zvýšené objemy prepravy súviseli podľa slovgas.sk s naplánovanou odstávkou plynovodu Nord Stream. Relatívne vysoké hodnoty prepravy okolo 150 miliónov metrov kubických za deň však pokračujú aj po opätovnom spustení severného plynovodu 27. júla v rámci sezóny zatláčania zemného plynu do podzemných zásobníkov.

Preprave cez Slovensko do budúcnosti praje podľa portálu najmä celková situácia v európskom plynárenstve, v ktorom sa očakáva podstatný pokles domácej produkcie a s tým súvisiaci výrazný nárast dopytu po importovanom zemnom plyne.

Pokles zásob v USA zvýšil ceny ropy, cena Brentu prekročila 65 USD/barel

Výhodou je aj stabilné miesto zemného plynu v európskom energetickom mixe a jeho prínos v znižovaní skleníkových emisií.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie