Jednou vetou

Exekútori si zisťujú údaje o dlžníkoch aj v Sociálnej poisťovni

Ilustračné foto, archívne

foto: TASR

Súdnym exekútorom poskytuje Sociálna poisťovňa informácie o vyplácaných dávkach predovšetkým dôchodkoch. Účelom týchto informácií je pokročiť v exekučnom konaní a dosiahnuť uspokojenie požiadaviek veriteľov.

„Od januára do decembra minulého roka Sociálna poisťovňa týmto spôsobom reagovala na viac ako 11,5 milióna elektronických dopytov exekútorov. Za prvé dva mesiace tohto roka ich počet dosiahol viac ako dva milióny,“ informoval o tom hovorca poisťovne Peter Višváder.

Pri zložitejších podaniach treba prešetriť a následné overiť údaje špecializovaným útvarom. V roku 2018 jeho pracovníci vybavili ďalších takmer 1,5 milióna podaní a počas prvých dvoch mesiacov tohto roka ich bolo približne 273.000.

SaS chce v zákone upraviť poukazovanie dávok sociálneho poistenia

Sociálna poisťovňa venuje službám tohto druhu mimoriadnu pozornosť a súčasne spolu s inými organizáciami verejnosť upozorňuje na dôsledky finančnej nedisciplinovanosti.

V decembri 2018 evidovala 34.622 dôchodcov s exekučnou zrážkou. Dobrou správou je, že dlhodobý trend nárastu počtu dôchodcov s exekučnými zrážkami sa v minulom roku podarilo zastaviť. Napriek tomu počet elektronických dopytov smerujúcich od exekútorov z roka na rok rastie.

Môže vás zaujímať

Štát podporí sezónnu prácu u ovocinárov a zeleninárov