Jednou vetou

Exprezidenta Interpolu vylúčili zo strany, budú ho stíhať za korupciu

Bývalý šéf Interpolu Meng Chung-wej

foto: TASR/AP

Čína bude trestne stíhať bývalého prezidenta medzinárodnej policajnej organizácie Interpol Meng Chung-weja za korupciu. Na základe vyšetrovania je podozrivý z toho, že bral úplatky a porušil disciplinárne predpisy, oznámil v stredu protikorupčný orgán vládnucej Komunistickej strany Číny.

Menga (65), ktorý bol aj námestníkom ministra verejnej bezpečnosti, tiež vylúčili zo strany a odvolali zo všetkých oficiálnych funkcií, vyplýva z oznámenia, o ktorom informovali agentúry Reuters a AFP.

„Meng Chung-wej nemá stranícke zásady… nehlási osobné záležitosti v súlade s predpismi… a odmieta realizovať rozhodnutie ústredného výboru strany,“ uviedla vo vyhlásení stranícka Ústredná komisia pre disciplinárnu inšpekciu.

Kováčik: Medzi hlavné problémy patrí aj nedostatok pracovnej sily

 Interpol vlani v októbri oznámil, že Meng odstúpil z funkcie prezidenta policajnej organizácie. Francúzske úrady predtým uviedli, že jeho manželka nahlásila jeho nezvestnosť po tom, ako v septembri odcestoval do vlasti z francúzskeho Lyonu, kde Interpol sídli. Čínske úrady neskôr informovali, že je obvinený z prijímania úplatkov.

Funkcie prezidenta Interpolu sa Meng ujal v novembri 2016 ako vôbec prvý Číňan. Po jeho odstúpení zvolilo generálne zhromaždenie Interpolu v novembri za jeho nástupcu dovtedajšieho viceprezidenta organizácie, Juhokórejčana Kim Čong-janga.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest