Jednou vetou

Farmári chcú vyvodenie zodpovednosti, PPA sa ohradzuje voči Oravcovi

Na snímke zľava v popredí František Oravec a Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov

foto: TASR - Jaroslav Novák

Člen rady Iniciatívy poľnohospodárov Anton Vdovjak vyzval premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby splnil sľub a vyvodil osobnú zodpovednosť voči vedeniu Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Uviedol to v stredu počas tlačovej besedy východoslovenského agropodnikateľa Františka Oravca, ktorý má problém s PPA kvôli správnemu konaniu o dotáciách.

„PPA sa dôrazne ohradzuje voči nepravdivým tvrdeniam agropodnikateľa F. Oravca. Agentúra zároveň žiada médiá aj verejnosť, aby nevynášali súdy predtým, ako bude ukončené správne konanie,“ uviedlo v reakcii Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR s tým, že až do jeho ukončenia sa totiž agentúra nemôže vyjadrovať k prebiehajúcemu konaniu, čo Oravec vie a podľa nej zneužíva túto situáciu na šírenie neprávd.

PPA dáva prvé trestné oznámenie v roku 2019. Toto je dôvod

Po ukončení konania vo veci bude PPA médiá aj verejnosť detailne informovať o celom konaní tohto agropodnikateľa, ktorý figuruje v závažnom prípade objednávania nástražných systémov a fyzického násilia práve v tejto veci, uzatvára reakciu rezort.

„Vďaka nahliadnutiu do spisov sa podarilo dokázať, že niekto žiada o dotáciu na pôdu, na ktorú očividne nemá nárok,“ povedal Vdovjak o dôkazoch, ktoré predložili farmári. Dostávali sa k nim podľa neho veľmi ťažko, bolo potrebné stanovať a protestovať, aby si niekto splnil základnú povinnosť voči poľnohospodárovi. Člen rady iniciatívy avizoval, že v druhej polovici júna zverejnia stanovisko k problémom farmárov, k návrhu odvolať Juraja Kožucha z postu generálneho riaditeľa PPA i k riešeniu problému farmára Oravca.

Pochutil si prezident na zemiakoch od agrobaróna?

Agropodnikateľ Oravec pripomenul, že správne konanie nie je zo strany PPA stále ukončené, hoci sa tak malo stať do 13 mesiacov.

Podľa agropodnikateľa v roku 2017 jeho firma a firmy patriace pod Esin Group podali žiadosť o dotáciu na 1292 rovnakých parciel pôdy, z tohto počtu nepredložili konkurenčné firmy doklad na 914 parciel. Počet parciel, na ktoré mali nájomné zmluvy firmy Esin Group a Oravcove, bol 23. „Zarážajúcim faktom je aj to, že všetky nájomné zmluvy na sporné pozemky predložili firmy tejto skupiny až v marci a apríli 2019 na základe výzvy platobnej agentúry,“ tvrdil Oravec a dodal, že PPA mala v rámci konania vrátiť prílohy, nájomné zmluvy od firiem tejto skupiny, ktoré nesúvisia s prípadom križovaním.

Oravec: Podávame trestné oznámenie na zodpovedných pracovníkov PPA

Patrik Magdoško, ktorý podporuje farmára Oravca a zúčastnil sa na nazretí do spisu, povedal, že budú čakať približne dva týždne, ako sa postaví premiér k ich výzve na odstúpenie Juraja Kožucha z postu generálneho riaditeľa PPA, pretože podľa Magdoška znefunkčňuje agentúru a problém s križovaním sa netýka iba Oravca.

Pripomenul, že 21. júna 2018 bola prvý raz protestná akcia farmárov v Bratislave. „Chceme sa vyhnúť nátlakovým akciám,“ povedal a spomenul slová premiéra o tom, že „padni komu padni“. „Pán premiér nenúťte nás opúšťať svoje domovy, aby sme išli na blokáciu PPA alebo Úradu vlády SR, lebo už nevidíme ďalšie riešenia,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie