Jednou vetou

Farmári z juhu vítajú záujem Matečnej o analýzu ich strát zo sucha

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS)

Foto: TASR

Farmári z južného Slovenska, ktorí pre minuloročné sucho vykázali stratu 19,3 milióna eur, vítajú záujem podpredsedníčky vlády SR a šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej (nominantka SNS) o analýzu ich strát. Uviedla to Agrárna komora Slovenska (AKS). Tieto straty sú podľa AKS pre postihnutých poľnohospodárov likvidačné.

„Farmári vopred ďakujú za každú pomoc,“ povedala Helena Patasiová, predsedníčka AKS s tým, že poľnohospodári síce zaslali analýzu dopadov na MPRV, ktorej autorom je AKS a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), už v novembri 2017, ale do podateľne MPRV SR dodajú všetky materiály znova, ešte tento týždeň.

AKS opäť pripomenula, že straty sa týkajú 98 poľnohospodárskych subjektov s 2500 zamestnancami. „Títo farmári sú v zložitej situácii. Majú obrovský výpadok príjmov, ale vzniká im povinnosť platby odvodov do sociálnej, zdravotnej poisťovne, dane a nájomné, za pozemky. Okrem toho majú, samozrejme, záväzky voči dodávateľom chémie, hnojív a osív,“ podčiarkla predsedníčka AKS.

Výnos z pestovania bol vlani podľa Patasiovej v priemere na úrovni 40 %. „Pšenice sa zvyčajne rodí 5,5 tony, vlani sa urodili iba 2 tony. Úroda repky klesla na tretinu. Kukurice na polovicu, pri závlahách. Extrémne sucho v tejto oblasti, za dané obdobie, potvrdila aj odborná štúdia meteorológov a klimatológov. Na väčšine územia Podunajskej nížiny a Trnavskej tabule zaevidovali výnimočné sucho a na Záhorí až extrémne sucho,“ dodala Patasiová.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie