Jednou vetou

Fed pozorne monitoruje ekonomiku

Jerome Powell, šéf FED

foto: TASR/AP

Americká centrálna banka „pozorne monitoruje“ obchodné spory a ich dôsledky pre ekonomiku. Vyhlásil Jerome Powell, prezident Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý v USA plní úlohu centrálnej banky.

Deň po tom, čo iný predstaviteľ Fedu povedal, že už čoskoro bude potrebné zníženie úrokových sadzieb, aby sa zachoval rast americkej ekonomiky, Powell poznamenal, že centrálna banka „bude postupovať tak, aby udržala expanziu.“

Exportéri z USA nestíhajú vyvážať sóju do Číny

Viaceré obchodné spory amerického prezidenta Donalda Trumpa, vrátane vzájomného zavádzania ciel s Čínou a nová hrozba ciel, ktoré zasiahnu Mexiko, podkopali dôveru podnikov a zvýšili ceny pre výrobcov.

Mnohí ekonómovia považujú obchodné spory za hlavné riziko pre výhľad hospodárstva a očakávajú, že americká aj svetová ekonomika spomalia. Čoraz viac expertov predpovedá, že Fed podnikne už v tomto roku kroky na podporu rastu.

Po štyroch zvýšeniach kľúčovej úrokovej sadzby vlani Powell a jeho kolegovia z Fedu tento rok viackrát zopakovali, že budú trpezliví a budú pozorne sledovať vývoj ekonomiky.

Ale v pondelok (3. 6.) prezident Fedu zo St. Louis James Bullard naznačil, že už čoskoro môže dôjsť k zníženiu sadzieb vzhľadom na neistotu v súvislosti s obchodnými konfliktami a infláciou, ktorá je nižšia ako cieľ Fedu na úrovni 2 %.

V Európe už došlo k presmerovaniu toku kapitálu na kontinent

Powell na konferencii o zlepšení komunikácie pripustil, že Fed je pripravený v prípade potreby zakročiť. Potvrdil, že Fed pozorne sleduje vplyv tohto vývoja na ekonomický výhľad USA a ako vždy bude konať tak, aby udržal expanziu, silný trh práce a infláciu v blízkosti cieľovej úrovne 2 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie