Jednou vetou

Fed: Riziká ohrozujúce finančnú stabilitu USA sú nízke

Ilustračná foto

foto: Pixabay

USA čelia len miernym finančným rizikám, a to aj napriek zvýšeným cenám aktív a obavám z potenciálneho vplyvu rastúceho firemného dlhu, uviedol v stredu šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell.

BoE varovala, že brexit bez dohody stiahne ekonomiku do hlbokej recesie

Fed zverejnil správu hodnotiacu zdravie úverových trhov a finančného systému. Správa síce spomína obchodné spory, turbulentné diskusie o brexite a problémy v Číne a rozvíjajúcich sa trhoch ako faktory, ktoré môžu zasiahnuť finančný systém v USA, v ktorom sú ceny aktív zvýšené a kvalita firemných úverov sa zrejme zhoršuje.

Powell však v prejave po zverejnení správy uviedol, že celkovo je zraniteľnosť finančného systému nízka a riziká jeho destabilizácie sú oveľa menšie než v minulosti. „Inštitúcie v centre finančného systému sú oveľa odolnejšie.“

„Po 10 rokoch sústrednej snahy verejného aj súkromného sektora je teraz systém oveľa silnejší a má väčšiu kapacitu efektívne fungovať aj v napätých časoch,“ uviedol Powell.

V správe Fedu sa uvádza, že ceny akcií sú z hľadiska niektorých kritérií vysoké, hodnota komerčných nehnuteľností rastie rýchlejšie než ceny nájmov a že úverové inštitúty financujú rizikové firemné pôžičky.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

„Dlh podnikateľského sektora v pomere k HDP je z historického hľadiska vysoký a objavujú sa signály zhoršovania úverových štandardov,“ píše sa v správe Fedu.

Ak príde k externým šokom, napríklad v súvislosti s eskaláciou obchodnej vojny medzi USA a ich veľkými obchodnými partnermi, s chaotickým brexitom alebo krízou na rozvíjajúcich sa trhoch, môže to spôsobiť prudký pád cien aktív.

Powell tiež uviedol, že kľúčové úrokové sadzby Fedu sa už nachádzajú tesne pod neutrálnou úrovňou. „Úrokové sadzby sú z historického hľadiska nízke a zostávajú tesne pod širokým spektrom odhadov ich neutrálnej úrovne pre ekonomiku.“

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie