Jednou vetou

Ficovi je ľúto, že Kažimír chce odísť z funkcie, no chápe jeho rozhodnutie

Predseda strany Smer-SD Robert Fico

foto: TASR

Predsedovi koaličnej strany Smer-SD a bývalému premiérovi Robertovi Ficovi je ľúto, že minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) chce odísť zo svojej funkcie. Na druhej strane však chápe jeho rozhodnutie. Zároveň je podľa neho potrebné využiť príležitosť obsadiť funkciu guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) kvalifikovaným kandidátom. Uviedol to v stredu po podpise kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na Úrade vlády SR.

Fico vyjadril ľútosť, že Kažimír chce odísť z funkcie ministra financií, pretože je to človek, ktorý podľa neho pre Slovensko urobil veľa. „Na druhej strane chápem, že ak vzniká takáto príležitosť a post guvernéra Národnej banky Slovenska môže byť obsadený kvalifikovaným človekom, tak takúto príležitosť je potrebné aj využiť,“ skonštatoval.

Kto nahradí Kažimíra? Okrem Žigu sa začali skloňovať ďalšie mená

Súčasne dodal, že vyjadrenia opozičných OĽaNO a SaS k tejto kandidatúre počúval s rozčarovaním. „Čo včera predviedli predstavitelia strany OĽaNO a SaS, je už pod akúkoľvek ľudskú úroveň. Napadnúť kandidatúru Petra Kažimíra nemá totiž absolútne žiadne opodstatnenie, pretože nikdy sme nemali na Slovensku tak úspešného ministra financií,“ poznamenal Fico.

Rozhodnutie vlády, že Kažimír bude oficiálnym kandidátom na post guvernéra NBS, prijal podľa vlastných slov s pochopením. „Národná rada, samozrejme, bude hlasovať v tajnom hlasovaní a potom, ak tento návrh bude schválený, tak prejde do rúk prezidenta Slovenskej republiky, ktorý rozhodne na konci dňa, či pristúpi k menovaniu Petra Kažimíra,“ podotkol Fico.

Šéf rezortu financií oznámil záujem uchádzať sa o post guvernéra NBS v utorok (27. 11.) po tom, ako súčasný guvernér NBS Jozef Makúch ohlásil odchod z funkcie. Kažimír zároveň dodal, že chce odísť z aktívnej politiky.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie