Jednou vetou

FINANCIE: Uplynulý týždeň na svetových devízových trhoch

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Dolár v pondelok strácal voči jenu aj euru. Americký Federálny rezervný systém (Fed) totiž v nedeľu mimoriadne znížil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o celý percentuálny bod do pásma nula až 0,25 percenta.

Okrem toho Fed uviedol, že nakúpi vládne dlhopisy za 500 mld. USD a cenné papiere založené na hypotékach za 200 mld. USD.

Dolár v úvode utorkového obchodovania stúpol voči jenu aj euru za situácie, keď investori čakali na to, že americká vláda a Kongres poskytnú ekonomike ďalšiu pomoc. Americkí predstavitelia sa vyjadrili, že potrebných bude prinajmenšom 750 mld. USD.

V stredu dolár klesal voči japonskému jenu napriek tomu, že americký prezident Donald Trump sľúbil vládnu pomoc ekonomike USA počas epidémie koronavírusu.

Dolár vo štvrtok stúpal voči jenu aj euru. Trhy sú však mimoriadne volatilné, keďže Wall Street aj Biely dom pripúšťajú, že rastie pravdepodobnosť recesie spôsobenej epidémiou koronavírusu.

Dolár v piatok klesal voči jenu aj euru, keďže globálna recesia je podľa prognostikov čoraz pravdepodobnejšia, pričom zároveň zhoršili predikcie hospodárskeho rastu USA.

Oproti japonskému jenu si dolár pohoršil na 109,92 JPY/USD z úrovne 110,71 JPY/USD.

Kurz spoločnej európskej meny voči doláru sa zlepšil a posilnila na 1,0783 USD/EUR zo štvrtkovej uzatváracej hodnoty 1,0692 USD/EUR.

Môže vás zaujímať

Slovenské ženy zarábajú o pätinu menej ako muži, náskok mužov sa pomaly zmenšuje