Jednou vetou

Finančná správa odhalila nelegálne obchodovanie s pohonnými látkami

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Spoločnosť, ktorá obchoduje s pohonnými látkami, mala krátiť dane.

Namiesto deklarovaného dodávania pohonných látok do iných členských štátov ich predávala nelegálne na Slovensku. Predbežná škoda na DPH sa pohybuje vo výške viac ako 2,8 milióna eur.

Deficit platobnej bilancie Británie sa v 3. kvartáli prehĺbil

Podľa hovorkyne finančnej správy Ivany Skokanovej kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) mali podozrenie z páchania trestnej činnosti skrátenia dane a poistného.

Išlo o spoločnosť z Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorá nakupovala a následne ďalej distribuovala pohonné látky. Kriminalisti na základe údajov z kontrolných výkazov DPH získali podozrenie, že spoločnosť nedodáva tovar do iného členského štátu tak, ako to deklarovala.

Tým úmyselne dochádzalo ku kráteniu daní. Tá mala byť totiž vyššia, pretože pri takomto konaní nie je možné oslobodenie od dane tak, ako to dovoľuje zákon o DPH (§ 43 zákona č. 222/2004 Z.z. zákon o DPH).

Vzhľadom na zistenia zaistili kriminalisti v spoločnosti účtovné doklady a elektronické dáta, a to za zdaňovacie obdobia roka 2017 a 2018.

Projekt Inštitútu zamestnanosti má pomôcť znížiť regionálne rozdiely

Zároveň prostredníctvom vydaných predbežných opatrení nariadili spoločnosti zložiť na účet správcu dane finančné prostriedky v celkovej sume 1,3 milióna eur za zdaňovacie obdobia roka 2017 ako zábezpeku.

V súčasnosti prebiehajú v prípade ďalšie procesné úkony. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom za trestný čin skrátenia dane a poistného trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie