Finančná správa: Slovensko nie je preclievacím hubom pre podhodnotený textil

Ilustračné foto

TASR

Slovensko v žiadnom prípade nie je preclievacím hubom pre podhodnotený textil, ako sa to snaží naznačiť opozícia. V stanovisku finančnej správy to zdôraznila jej hovorkyňa Ivana Skokanová.

„Nárast dovezených textilných výrobkov na prelome rokov 2017 a 2018 finančná správa zastavila a prijala potrebné opatrenia na jeho opätovné zníženie,“ vyhlásila. Vyplýva to podľa nej aj z oficiálnych štatistík Eurostatu týkajúcich sa textilných výrobkov a obuvi, ktoré zverejnili daniari.

Imrecze končí na Finančnej správe

Pripustila, že v období od decembra 2017 do februára 2018 bol zaznamenaný zvýšený dovoz položiek, ktoré sa predtým nepreclievali. „Finančná správa však nárast objemu dovezeného tovaru identifikovala, príliv podhodnoteného tovaru zachytila a nastavila rizikové profily dokopy na viac ako 400 tovarových položiek,“ vyčíslila Skokanová. V deklarácii, ktorá upravuje spoločný postup v rámci regiónu V4, je ich len približne 120, pripomenula.

Zo štatistík podľa hovorkyne jednoznačne vidieť, že čo sa týka objemu dovezeného tovaru, Slovensko patrí v porovnaní s ostatným štátmi V4 ku krajinám s najnižším objemom tovaru. „Opatrenia teda zabrali. V žiadnom prípade teda nie je pravda, že Slovenská republika by sa opäť stala preclievacím hubom pre podhodnotený ázijský tovar,“ dodala Skokanová.

Slovensko nevyužilo ponuku Nemcov a neprevzalo databázu Panama Papers

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý v uplynulých dňoch vyhlásil, že colné podvody na Slovensku sa opäť rozbehli od leta minulého roka. Rovnako sa odvolával na štatistiky Eurostatu, podľa ktorých prudko klesli priemerné deklarované ceny textilu z Číny a prudko stúpli jeho objemy. Obnovené colné podvody mali Slovensko za posledných deväť mesiacov podľa Beblavého stáť približne 62 miliónov eur.

Môže vás zaujímať

Nemecká prokuratúra obvinila manažérov VW pre nadmerné odmeny pre odborárov