Jednou vetou

Finančné inštitúcie na Slovensku čakajú pri predschválených úveroch zmeny

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Finančné inštitúcie čakajú pri predschválených úveroch zmeny. Upraviť sa má výnimka pri overovaní príjmu spotrebiteľa v Sociálnej poisťovni (SP). Vyplýva to z novely zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu, ktorá prinesie aj ďalšie zmeny. Právnu normu už schválila vláda, bude sa ňou ešte zaoberať parlament.

Novelou zákona sa má upraviť výnimka z povinnosti overovania informácií súvisiacich s príjmom spotrebiteľa v SP pri tzv. predschválených úveroch. „V prípade zákonom splnených náležitostí veriteľ môže ponúkať predschválené úvery iba svojim dlhodobým klientom, u ktorých si môže preukázateľne preveriť ich príjem,“ uvádza sa v novele z dielne rezortu financií.
Upraviť sa má tiež financovanie motorových vozidiel, keďže sa súčasne mení aj zákon o spotrebiteľských úveroch.

SaS: Osobitý odvod pre obchodné reťazce môže zvýšiť ceny potravín

„Zavádza sa legislatívna úprava, ktorá sa týka najmä financovania pri motorových vozidlách, spôsobom, aby sa spotrebiteľovi na konci splácania úveru umožnilo rozhodnúť, ako s nadobudnutým automobilom naloží, napríklad zaplatením poslednej splátky alebo vrátením lízingovej spoločnosti,“ píše sa v novele zákona.

Právnou normou sa mení aj zákon o povinnom zmluvnom poistení, pričom sa navrhuje mierne zvýšiť minimálne poistné. Sumy by mali zohľadňovať zmeny európskeho indexu spotrebiteľských cien zahŕňajúceho všetky členské štáty, ktorý zverejnil Eurostat.

SNS: Osobitý odvod pomôže domácim výrobcom

Ministerstvo financií v novele nakoniec upustilo od pôvodného zámeru, aby banky plošne poskytovali štátu údaje z bankových účtov podnikateľov. „Z dôvodu prebiehajúcej rozsiahlej odbornej diskusie k problematike plošného poskytovania údajov, ktoré sú predmetom bankového tajomstva, Ministerstvo financií SR uvedené ustanovenie zo zákona o bankách vypustilo,“ zdôvodnil rezort ešte v rámci pripomienkového konania.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie