Firma Spotify zaznamenala na konci vlaňajška nečakaný prevádzkový zisk

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Spotify, najznámejšia služba na streamovanie hudby na svete, zaznamenala na konci vlaňajška nečakaný prevádzkový zisk. Rast tržieb bol v súlade s očakávaniami. V tomto roku však firma očakáva stratu 200 až 360 miliónov eur.

Prevádzkový zisk v poslednom kvartáli 2018 dosiahol 94 miliónov eur, pričom analytici oslovení agentúrou Reuters počítali so stratou 16 miliónov eur. V rovnakom období pred rokom Spotify zaznamenala stratu 87 miliónov eur.

ZSSK: Mzdy zamestnancov spoločnosti v roku 2018 narástli o 7,56 %

Tržby firmy, ktorá tvrdí, že jej prioritou je rast a nie ziskovosť, vo 4. štvrťroku vyskočili o 30 %. Priemerný výnos na zákazníka (ARPU) klesol o 7 %, keďže sa zvýšil podiel užívateľov s lacnejším predplatným.

Investorov znepokojuje spomalenie rastu tržieb, keď za celý rok 2018 tržby stúpli o 29 %. Na porovnanie v roku 2017 vyskočili o 39 % a v roku 2016 o 52 %.

Spotify, ktorá vznikla v roku 2008 vo Švédsku, dosiahla 96 miliónov platiacich užívateľov. Na porovnanie konkurenčná služba Apple Music má okolo 50 miliónov platiacich užívateľov.

Deficit zahraničného obchodu USA v novembri klesol viac, než sa očakávalo

Akcia Spotify od svojho vstupu na New York Stock Exchange vlani v apríli oslabila približne o 6 %. Negatívny vplyv na vývoj jej ceny mal globálny výpredaj technologických titulov na konci vlaňajška.

Spotify tiež v stredu uviedla, že prevezme podcastové firmy Gimlet Media a Anchor. Cena akvizícií nebola zverejnená.

Môže vás zaujímať

Nemocnice i lekári môžu žiadať o financie v rámci grantu Bojovníci za zdravie