Firmy z daňových rajov v Paradise Papers neporušili žiadny zákon, povedal Hastings

Ilustračné foto

Foto: TASR

Nadnárodné spoločnosti, ktoré sa objavili v Paradise Papers, neporušili žiadny zákon. Nebola by to taká citlivá otázka, keby si firmy mohli vybrať, či chcú platiť priveľké dane, alebo nezaplatenú časť priamo investovať do rozvoja biznisu alebo do zamestnancov. V rozhovore pre TASR to povedal člen britskej snemovne lordov Michael Hastings.

„Platenie daní sa spája s dôverou k spravovaniu vecí verejných, a to je veľmi nestála kategória. Platíme dane, no je otázne, či ich vlády vždy dokážu efektívne využívať v prospech občanov. Pri posudzovaní Paradise Papers by sme si mali uvedomiť, že firmy rozhodujú o tom, kde budú sídliť a platiť dane na základe práva. U žiadnej z nich sa nepreukázali úmysly prekročiť zákon,“ zdôraznil Hastings s tým, že pokiaľ štáty vo svete alebo Európska únia zmenia zákony, potom sa to bude vnímať inak.

Právo zvoliť si miesto svojho sídla

„Neobhajujem daňové úniky, no tvrdím, že firmy majú právo si zvoliť miesto svojho sídla a spôsob platenia daní. Pokiaľ ich platia menej, potom ušetrené zdroje využívajú na rozvoj svojho podnikania. Ak sa to nemá diať, vlády musia zvyšovať dôveru verejnosti v to, že dokážu financie z daní múdro využívať,“ dodal Hastings.

Napríklad americký výrobca športovej obuvi Nike využil medzeru v holandských zákonoch, vďaka čomu si dokázal znížiť dane platené v Európe len na 2 %. Francúzsky denník Le Monde napísal, že všetky príjmy, ktoré spoločnosť Nike vygenerovala v Európe, boli sústredené do dvoch firiem nachádzajúcich sa v Holandsku. To firme umožnilo vyhnúť sa zaplateniu dane zo zisku v krajinách, kde svoju športovú obuv reálne predáva.

Európska komisia plánuje prinútiť spoločnosti a podniky, aby verejne oznamovali svoje príjmy v každej krajine, v ktorej pôsobia. Zároveň vypracovala legislatívny návrh, ktorý vytvorí celoeurópsky čierny zoznam daňových rajov. Ministri financií EÚ by ho mali schváliť na svojom zasadnutí 5. decembra v Bruseli.

Môže vás zaujímať

Valné zhromaždenie vodárni schválilo úver na opravu infraštruktúry