Jednou vetou

Fitch zhoršila Británii výhľad a varovala pred znížením ratingu

Ilustračná foto

foto: TASR

Agentúra Fitch formálne upozornila britskú vládu na možné zníženie ratingu Spojeného kráľovstva pre zvýšené riziko jeho vystúpenia z Európskej únie (EÚ) bez dohody. Ide o prekvapujúci krok mimo "bežného kalendára" akcií Fitch.

Konkrétne, agentúra zhoršila výhľad ratingu Británie na negatívny. To signalizuje, že v budúcnosti by mohla znížiť aj jej ratingovú známku, aktuálne na úrovni AA.

Nie som „veľmi optimistický“, čo sa týka šance na riadený brexit, uviedol Juncker

Fitch pritom Londýnu odkázala, že brexit bez dohody o prechodnom období alebo nových vzťahoch s EÚ „podkope“ ostrovnú ekonomiku a výsledkom môže byť zníženiu ratingu krajiny. Spojené kráľovstvo má vystúpiť z bloku 29. marca, či už s dohodou, alebo bez nej. Fitch naznačila, že rozhodne o jeho ratingu v prvej polovici tohto roka.

„Brexit bez dohody povedie k výraznému narušeniu ekonomických a obchodných vyhliadok Spojeného kráľovstva, prinajmenšom v krátkodobom časovom horizonte,“ uviedla agentúra. Vo svojom vyhlásení pritom poukázala na „zvýšenú neistotu“ a dodala, že vyhnutie sa chaotickému odchodu by mohlo odstrániť riziko zníženia ratingu.

Diplomati EÚ: Dohoda o brexite musí byť dosiahnutá do polovice marca

Obavy z ekonomickej budúcnosti Británie vzrastajú, keďže premiérka Theresa Mayová sa snaží získať nové ústupky od EÚ, aby mohla najneskôr na budúci týždeň predložiť upravenú zmluvu o „rozvode“ na hlasovanie v Dolnej snemovni. V stredu (20. 2.) pritom utŕžila ďalší úder od troch vysokopostavených členov svojej Konzervatívnej strany, ktorí z nej vystúpili.

Fitch uviedol, že priestor na opätovné prerokovanie dohody o odstúpení od európskej zmluvy sa zdá byť obmedzený. A vláda bude musieť získať podstatne širšiu podporu, aby dosiahla schválenie dohody pred termínom brexitu 29. marca.

A hoci je možné posunúť termín odchodu Británie z bloku, takýto krok si vyžaduje súhlas členských štátov EÚ.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest