Jednou vetou

Fondy v druhom dôchodkovom pilieri počas minulého týždňa opäť oslabili

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Hodnota majetku sporiteľov sa znížila hlavne v negarantovaných fondoch, kde išlo počas štyroch týždňov o pokles o vyše 684 miliónov eur. Z garantovaných dlhopisových fondov za rovnaké obdobie ubudlo 169 miliónov eur.

Fondy v druhom dôchodkovom pilieri počas minulého týždňa opäť oslabili. Objem majetku sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri tak oproti 13. marcu tohto roka klesol o 163,9 milióna eur na 8,73 miliardy eur. Od 21. februára, teda za ostatné štyri týždne, tak z kapitalizačného piliera ubudlo vyše 850 miliónov eur. Hodnota majetku sporiteľov sa znížila hlavne v negarantovaných fondoch, kde išlo počas štyroch týždňov o pokles o vyše 684 miliónov eur. Z garantovaných dlhopisových fondov za rovnaké obdobie ubudlo 169 miliónov eur.

Počas minulého týždňa sa hodnota majetku v garantovaných dlhopisových fondoch znížila o 89,3 milióna eur na 6,62 miliardy eur, v negarantovaných akciových, indexových a zmiešaných fondoch išlo o pokles o 74,6 milióna eur na 2,11 miliardy eur. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

Negarantovaným fondom v druhom dôchodkovom pilieri sa v minulom týždni nedarilo. Úspory ľudí sa medzitýždenne znehodnotili vo všetkých akciových, indexových a zmiešaných fondoch. Indexové fondy k 20. marcu tohto roka medzitýždenne oslabili o 2,27 % až 5,75 %. Akciové fondy znehodnotili o 0,51 % až 5,56 %. Zmiešané fondy si medzitýždenne pohoršili o 3,86 %, resp. o 4,82 %. Negatívne výsledky zaevidovali aj garantované dlhopisové fondy, keď medzitýždenne oslabili o 1,35 % až 2,19 %.

Príspevkovým fondom, ktoré spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti, sa k 20. marcu tiež nedarilo. Tieto fondy totiž medzitýždenne oslabili o 1,21 % až 6,77 %. Výplatné fondy znehodnotili úspory klientov o 0,61 % až 3,67 %. Doplnkové dôchodkové spoločnosti pritom spravovali k minulému piatku vo svojich fondoch vyše 2,14 miliardy eur.

Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri by v aktuálnom období poklesu hodnoty negarantovaných dôchodkových fondov nemali panikáriť. Odporúča im to Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS). „Bezmyšlienkovité „preskakovanie“ z fondu do fondu na základe nedávnej výkonnosti môže znamenať najhoršie rozhodnutie,“ uviedla v pondelok asociácia v tlačovej správe. Radí sporiteľom využívať všetky komunikačné kanály s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou, ako sú infolinky, webové rozhrania a online komunikácia.

Asociácia správcov penzijných úspor v druhom pilieri upozorňuje na to, že v dlhodobom horizonte, pri konzistentnom investovaní sa riziko „vyhladzuje“, keď sa zlé obdobia striedajú s dobrými. „Priemerný vek sporiteľa v druhom pilieri je približne 40 rokov, čo znamená, že na dôchodok si bude sporiť ešte viac ako dvadsať rokov,“ tvrdí asociácia. Odporúčaný pomer úspor v garantovaných a negarantovaných fondoch podľa ADSS súvisí s vekom sporiteľa a jeho rizikovým profilom. Ten je povinným faktorom pri odporúčaniach odborníkov a robí sa dotazníkovým spôsobom osobne alebo elektronicky. Majetok sporiteľov od veku 52 rokov je povinne presúvaný do garantovaných dôchodkových fondov.

Môže vás zaujímať

Legislatívu k termínu podania daňových priznaní prerokuje parlament v zrýchlenom režime