Jednou vetou

Ford plánuje zrušiť viac ako 5000 pracovných miest v Nemecku

Ilustračné foto

Foto: TASR

Americká automobilka Ford v piatok uviedla, že plánuje zrušiť "viac ako 5000" pracovných miest v Nemecku v rámci reštrukturalizácie, ktorej cieľom je návrat k zisku v európskych prevádzkach.

Automobilka by chcela zrušiť miesta prostredníctvom dobrovoľných výpovedí zamestnancov a odchodov do predčasného dôchodku.

Príjmy riaditeľa Fordu vlani vzrástli, aj keď zisk firmy klesol

Podľa hovorkyne je cieľom Fordu zredukovať viac ako 5000 pracovných miest čo „najsociálnejšie zodpovedným spôsobom“. Nespresnila pritom, ako sa škrty rozdelia medzi závody Fordu v Kolíne, Aachene a Saarlouise.

Zamestnanci spoločnosti Ford Germany boli o rozhodnutí informovaní v piatok s tým, že automobilka už v januári upozornila na zrušenie „tisícov“ pracovných miest v stratovej európskej divízii. Ford zamestnáva v celej Európe približne 53.000 ľudí, z toho zhruba 24.000 v Nemecku.

K reštrukturalizácii dochádza v čase rozsiahlych zmien vo svetovom automobilovom priemysle, ktorý prechádza na výrobu ekologickejších a inteligentnejších áut budúcnosti a ustupuje od naftových vozidiel, keďže znečisťujú životné prostredie a dopyt po nich klesá.

Produkcia českého priemyslu v januári klesla

Ford, druhý najväčší výrobca automobilov v USA minulý rok oznámil, že zastaví výrobu takmer všetkých sedanov a malých automobilov v USA. A v Spojenom kráľovstve plánuje zrušiť 1150 pracovných miest.

Vo Francúzsku skupina zatvorí závod na výrobu prevodoviek v blízkosti Bordeaux, ktorý bude stáť 800 pracovných miest. V Rusku zase začne strategickú revíziu svojho spoločného podniku Ford Sollers.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Mičovský: Stop bitkám na poliach, zatočíme s agromafiou!