Jednou vetou

Ford ukončí v Rusku výrobu osobných áut

Výrobná linka automobilky

Foto: TASR/AP

Ford Sollers, spoločný podnik americkej automobilky Ford a ruskej spoločnosti Sollers, zatvorí dva montážne závody a továreň na výrobu motorov v Rusku. Odíde tak z ruského trhu s osobnými vozidlami.

Tento krok je súčasťou reštrukturalizácie, v rámci ktorej prevezme kontrolu nad podnikom ruská spoločnosť Sollers.

Volkswagen spojí sily s Amazonom

Zdroje z priemyslu tento mesiac avizovali, že Ford uvažuje o zatvorení ruských závodov po revízii svojich nerentabilných prevádzok. Automobilka uviedla, že to povedie k významným stratám pracovných miest, bez ďalších podrobností.

Spoločnosť Ford Sollers sa po reštrukturalizácii sústredí na úžitkové vozidlá, zatiaľ čo výrobu osobných áut v závere júna ukončí.

„Nová štruktúra Ford Sollers podporuje globálnu stratégiu Fordu na expanziu vedúcej pozície v oblasti úžitkových vozidiel a podnikanie v Európe v tých segmentoch trhu, ktoré ponúkajú lepšiu návratnosť investovaného kapitálu,“ povedal Steven Armstrong, prezident spoločnosti Ford of Europe, vo svojom vyhlásení.

Ford bol prvým zahraničným výrobcom, ktorý spustil montáž vozidiel v Rusku, keď otvoril závod v Petrohrade v roku 2002. V roku 2011 založil spoločný podnik so Sollers, v ktorom každý z partnerov vlastní 50 % podiel, ale Ford mal po kúpe tzv. prioritných akcií podnik pod kontrolou.

Exprezidenta Interpolu vylúčili zo strany, budú ho stíhať za korupciu

Združenie európskych podnikov odhaduje, že predaj nových automobilov v Rusku v tomto roku vzrastie o 3,6 %, čo je spomalenie oproti minulému roku.

„Ruský trh s osobnými vozidlami bol v ostatných rokoch pod značným tlakom, pričom jeho zotavenie bolo pomalšie, než sa očakávalo, a došlo k jeho posunu smerom k segmentom lacnejších osobných vozidiel,“ dodal Ford.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest