Jednou vetou

Ford vyšetruje, či jeho údaje o emisiách a spotrebe nie sú podhodnotené

Pohľad na logo Ford na Forde Ranger 2019 Supercrew 4x4 v Pittsburghu

foto: TASR/AP

Americká automobilka Ford Motor začala vyšetrovať, či údaje o spotrebe a emisiách širokej škály jej vozidiel nie sú podhodnotené.

Spoločnosť vo štvrtok (21. 2.) v noci uviedla, že v septembri ju skupina zamestnancov informovala o možných problémoch s matematickým modelom, ktorý bol použitý pri výpočte emisií a spotreby. To prinútilo automobilku nájsť externú firmu na vykonanie testov.

MOTO: Na Slovensko prifrčí ďalšia automobilová legenda

Testovanie sa začne na malých pick-upoch Ford Ranger z roku 2019. Ak odhalia problémy, spoločnosť začne skúmať aj modely z roku 2017.

Ford zatiaľ nemá žiadne dôkazy o tom, že čísla o spotrebe alebo emisiách sú nesprávne, ale rozhodol sa ich preveriť. Domnieva sa tiež, že je príliš skoro hovoriť o tom, koľko a ktoré modely by sa mohli zapojiť do testovania.

MOTO: Boj o miesto v posteli pomôže vyhrať automobilka Ford

Ak vyšetrovanie odhalí nesprávne čísla, Ford bude musieť prehodnotiť svoje údaje o spotrebe na najazdený kilometer a požiadať agentúru na ochranu životného prostredia EPA, aby mu schválila nové nálepky na okná, rovnako ako uhradiť majiteľom jeho vozidiel rozdiely medzi deklarovanou a skutočnou spotrebou.

Automobilka by tiež mohla čeliť sankciám od vládnych agentúr.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu