Jednou vetou

FOTO: Plénum nie je uznášaniaschopné, nemôže rozhodnúť o návrate zlata

Na snímke výsledok hlasovania pléna Národnej rady SR o prijatí uznesenia, ktorým by Národná banka Slovenska mala začať prípravu procesu o návrate zlata z Bank of England (BoE) na 56. schôdzi NR SR v Bratislave 5. decembra 2019. FOTO TASR - Pavol Zachar
Plénum Národnej rady (NR) SR nie je uznášaniaschopné a nedokáže tak rozhodnúť o uznesení v prípade návratu investičného zlata z Veľkej Británie. Ani po prestávke nie je v rokovacej sále dostatok poslancov.

Vianoce s Huawei servisom budú štedré: Predĺžená záruka, ochrana displeja zadarmo a zľavy na opravu

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) vyhlásil už druhú 15-minútovú prestávku s tým, že ak ani po nej nebude plénum uznášaniaschopné, presunie tento bod na záver ďalšej schôdze parlamentu. Pripustil však, že táto už do volieb nemusí byť.

Slovensko má uložené investičné zlato v Bank of England (BoE). Ide o 31,7 tony zlata v hodnote približne 1,3 miliardy eur. Národná banka Slovenska vďaka spolupráci s BoE zarobila na obchodovaní so zlatom za posledných desať rokov približne 50 miliónov eur.

Hlasovanie o návrate investičného zlata sa presúva na ďalšiu schôdzu

Zmenia sa podmienky pri minimálnych dôchodkoch, pribudne aj nová dávka

Parlament nebol uznášaniaschopný, preto nemohol hlasovať o prijatí uznesenia k návratu investičného zlata z Veľkej Británie na Slovensko. V pléne nebolo dostatok poslancov.

Nepomohli ani dve vyhlásené prestávky. Hlasovanie o uznesení sa tak uskutoční na ďalšej riadnej schôdzi, ktorá bude podľa predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) „možno zvolaná“. Do parlamentných volieb totiž už nemusí byť.

Mimoriadnu schôdzu inicioval koaličný Smer-SD. Išlo o posledné rokovanie parlamentu v tomto roku a pravdepodobne o poslednú schôdzu do parlamentných volieb. Rozprava počas mimoriadnej schôdze trvala približne hodinu a vystupovali najmä opoziční poslanci. Faktickými poznámkami reagovali len traja koaliční poslanci, pričom Béla Bugár (Most-Híd) sa k návratu zlata staval kriticky.

Kamenický: Slovensko podporuje zavedenie uhlíkového cla na hraniciach EÚ

V uznesení, ktoré Smer-SD predložil, sa píše, že parlament vníma riziká spojené s predpokladanou finančnou krízou, pokračujúcu procedúru brexitu a rozhodnutie viacerých krajín stiahnuť zlato z BoE na svoje územia. Okrem toho chcel parlament požiadať NBS, aby prijala všetky nevyhnutné opatrenia, ktoré budú v čo najkratšom čase viesť k návratu investičného zlata z BoE na územie SR.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie